Curiosin

Reklama

Działanie

Żel wspomagający leczenie uszkodzonej skóry poprzez działanie pierwotne (gojenie bez ziarninowania) lub wtórne (gojenie przez ziarninowanie). Zapewnia odpowiednie mikrośrodowisko, chroni i zabezpiecza uszkodzoną powierzchnię skóry przed wnikaniem drobnoustrojów oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz łagodzi ból i stan zapalny skóry.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie zaburzeń skóry oraz wspomagająco w gojeniu ran ostrych i przewlekłych. Zaburzenia skóry (np. podrażnienie wywołane naświetlaniem, suchość skóry, złuszczanie); rany powierzchniowe takie jak rany po drobnych urazach (otarcia, skaleczenia, rozcięcia), lekkie oparzenia (Ist. i IIst.). Pod nadzorem lekarza: rany przewlekłe takie jak owrzodzenia nóg różnego pochodzenie oraz odleżyny; rany chirurgiczne (zamknięte, nienaruszone); pooperacyjna pielęgnacja nacięć chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu oraz na białka pochodzenia drobiowego.

Działania niepożądane

Na początku leczenia sporadycznie mogą wystąpić: zaczerwienienie, łagodne przemijające uczucie parzenia lub pieczenia i miejscowy ból. W przypadku utrzymującego się podrażnienia, zaczerwienienia, zapalenia, wystąpienia objawów zakażenia oraz jeśli nie pojawią się oznaki gojenia się rany w ciągu kilku dni należy skonsultować się z lekarzem. W badaniach klinicznych bardzo rzadko obserwowano: nadmierne ziaminowanie i częściową martwicę na bardzo ograniczonej powierzchni dna rany - związek przyczynowy z terapią preparatem nie został ustalony.

Dawkowanie

Miejscowo na skórę. Zmiany skórne: powierzchnię skóry należy oczyścić za pomocą wody a następnie nałożyć cienką warstwę żelu; preparat można stosować wielokrotnie. Rany po drobnych urazach: zranioną powierzchnię skóry oczyścić za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub wody, odczekać aż ustanie krwawienie, a następnie rozprowadzić cienką 1 mm warstwę preparatu na powierzchni całej rany. Nałożenie opatrunku na ranę nie jest konieczne, można pozostawić żel do wyschnięcia lub nałożyć opatrunek z gazy i owinąć bandażem; preparat można stosować wielokrotnie. Lekkie oparzenia: schłodzić oparzoną powierzchnię skóry pod strumieniem bieżącej zimnej wody, następnie nałożyć żel w sposób opisany powyżej. Przewlekłe i chirurgiczne (zamknięte, nienaruszone) rany (owrzodzenia nóg, owrzodzenia z ucisku, owrzodzenia występujące w cukrzycy). Należy skonsultować się z lekarzem przed pierwszym zastosowaniem preparatu oraz w celu ustalenia jak długo należy stosować preparat; leczenie ran przewlekłych powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który zadecyduje o kompleksowym leczeniu choroby zasadniczej (np. o zastosowaniu opatrunków uciskowych, zmniejszeniu ucisku, monitorowaniu stężenia glukozy we krwi, zapobieganiu zakażeniom). Lekarz powinien całkowicie opracować chirurgicznie ranę (jeśli to konieczne), oczyścić powierzchnię leczonej skóry przemywając ją delikatnie roztworem soli fizjologicznej lub wodą, a następnie odczekać, aż ustanie krwawienie. Kiedy dno rany jest odpowiednio przygotowane, należy zastosować się do instrukcji przedstawionych powyżej. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi zabezpieczenia rany.

Reklama

Uwagi

Pharmindex