Znajdź lek

Decapeptyl

Spis treści

Działanie

Syntetyczny dekapeptyd, analog gonadoreliny (gonadoliberyny - GnRH). Tryptorelina pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulortopowego (FSH) silniej niż gonadorelina podawana w porównywalnej dawce, i czas jej działania jest dłuższy. Zwiększenie stężeń LH i FSH prowadzi na początku do zwiększenia stężeń testosteronu we krwi u mężczyzn lub stężenia estrogenów we krwi u kobiet. Następnie zwiększa się próg wrażliwości przysadki i zmniejsza wydzielanie gonadotropin. W rezultacie następuje zmniejszenie stężeń hormonów płciowych we krwi do wartości występujących po okresie wygaśnięcia aktywności gonad, tj. stanu hipogonadyzmu hipogonadotropowego. Z leczniczego punktu widzenia prowadzi to do zmniejszenia wzrostu wrażliwych na testosteron guzów gruczołu krokowego u mężczyzn oraz zmniejszenia wielkości ognisk endometriozy i wielkości estrogenozależnych mięśniaków macicy u kobiet. Odnośnie mięśniaków macicy, maksymalne korzyści z leczenia stwierdza się u kobiet z anemią (stężenie hemoglobiny ≤8 g/dl). Postać depot (mikrokapsułki o przedłużonym uwalnianiu) umożliwia powolne uwalnianie tryptoreliny z polimeru; stężenie tryptoreliny zmniejsza się do wartości poniżej progu oznaczalności po 44 dniach (podanie domięśniowe).

Wskazania

Decapeptyl 0,1 mg. Mężczyźni: leczenie hormonozależnego raka gruczołu krokowego miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami. Kobiety: leczenie potwierdzonej badaniem laparoskopowym endometriozy, w przypadku gdy nie ma wskazań do leczenia chirurgicznego. Decapeptyl Depot 3,75 mg. Mężczyźni: leczenie hormonozależnego raka gruczołu krokowego miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami; diagnostyka hormonozależności raka gruczołu krokowego (ocena wskazań do leczenia hormonalnego). Kobiety: leczenie potwierdzonej badaniem laparoskopowym endometriozy w przypadku, gdy nie ma wskazań do leczenia chirurgicznego; przygotowanie do leczenia operacyjnego objawowych mięśniaków macicy w przypadku, kiedy wskazane jest zmniejszenie wielkości mięśniaków przed planowanym zabiegiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tryptorelinę, hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) lub jakikolwiek inny analog GnRH, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża. Okres karmienia piersią.