DuspatalinDuspatalin to lek, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym. Wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie bólu brzucha spowodowanego kurczem mięśni gładkich jelit oraz zaburzeń wywołanych zespołem jelita drażliwego. Sprawdź dawkowanie oraz skutki uboczne preparatu. 

 

 

Reklama

Działanie

Syntetyczny lek przeciwcholinergiczny. Mebeweryna jest spazmolitykiem muskulotropowym, który działa bezpośrednio rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zmniejsza skurcz bez zaburzania prawidłowej motoryki jelit. Ponieważ działanie to nie odbywa się poprzez autonomiczny układ nerwowy, podczas stosowania mebeweryny nie występują typowe przeciwcholinergiczne działania niepożądane. Po podaniu doustnym mebeweryna w postaci tabletek jest szybko i całkowicie wchłaniana. Nie występuje znacząca kumulacja po podaniu wielokrotnym. Chlorowodorek mebeweryny jest metabolizowany głównie przez esterazy. Głównym metabolitem w osoczu jest DMAC (demetylowany kwas karboksylowy). W stanie równowagi dynamicznej T0,5 DMAC wynosi 2,45 h - dla tabletek i 5,77 h - dla kapsułek o przedł. uwalnianiu. Po podaniu wielokrotnym maksymalne stężenie DMAC w osoczu występuje po 1 h - dla tabletek i po 3 h - dla kapsułek o przedł. uwalnianiu. Mebeweryna jest całkowicie metabolizowana. Metabolity wydalane są z moczem.

Wskazania

Objawowe leczenie bólów brzucha wywołanych kurczem mięśni gładkich jelit i zaburzeń czynnościowych jelit związanych z zespołem jelita drażliwego u dorosłych i dzieci powyżej 10 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 3 rż. z powodu braku badań klinicznych w tej grupie wiekowej. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku 3-10 lat z powodu zbyt dużej zawartości substancji czynnej. Preparat w postaci tabletek zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat w postaci tabletek zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczającej liczby danych nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży. Preparat nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią. Badania wykonane na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu preparatu na płodność.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, wysypka, nadwrażliwość (reakcje anafilaktyczne).

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji, z wyjątkiem interakcji z alkoholem. Badania in vitro i in vivo wykazały brak interakcji pomiędzy preparatem i etanolem.

Dawkowanie

Doustnie. Tabl. 135 mg. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę; lek należy przyjmować 20 min przed posiłkiem. Kaps. o przedł. uwalnianiu 200 mg. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat: 1 kaps. 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Brak ograniczeń dotyczących czasu stosowania leku. W przypadku pominięcia jednej lub większej ilości dawek należy zażyć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Szczególne gruyp pacjentów. Na podstawie dostępnych wydaje się, że nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami nerek i (lub) wątroby. Lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci <3 lat z powodu braku badań klinicznych w tej grupie wiekowej. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku 3-10 lat z powodu zbyt dużej zawartości substancji czynnej. Sposób podania. Tabletki należy połknąć i popić odpowiednią ilością wody (przynajmniej 100 ml). Tabletek nie należy rozgryzać z powodu nieprzyjemnego smaku. Kapsułki należy połykać popijając odpowiednią ilością wody (przynajmniej 100 ml). Nie należy ich rozgryzać ze względu na otoczkę, która ma zapewnić przedłużone uwalnianie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex