Znajdź lek

DuspatalinDuspatalin to lek, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym. Wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie bólu brzucha spowodowanego kurczem mięśni gładkich jelit oraz zaburzeń wywołanych zespołem jelita drażliwego. Sprawdź dawkowanie oraz skutki uboczne preparatu. 

 

 

Spis treści

Działanie

Syntetyczny lek przeciwcholinergiczny. Mebeweryna jest spazmolitykiem muskulotropowym, który działa bezpośrednio rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zmniejsza skurcz bez zaburzania prawidłowej motoryki jelit. Ponieważ działanie to nie odbywa się poprzez autonomiczny układ nerwowy, podczas stosowania mebeweryny nie występują typowe przeciwcholinergiczne działania niepożądane. Po podaniu doustnym mebeweryna w postaci tabletek jest szybko i całkowicie wchłaniana. Nie występuje znacząca kumulacja po podaniu wielokrotnym. Chlorowodorek mebeweryny jest metabolizowany głównie przez esterazy. Głównym metabolitem w osoczu jest DMAC (demetylowany kwas karboksylowy). W stanie równowagi dynamicznej T0,5 DMAC wynosi 2,45 h - dla tabletek i 5,77 h - dla kapsułek o przedł. uwalnianiu. Po podaniu wielokrotnym maksymalne stężenie DMAC w osoczu występuje po 1 h - dla tabletek i po 3 h - dla kapsułek o przedł. uwalnianiu. Mebeweryna jest całkowicie metabolizowana. Metabolity wydalane są z moczem.

Wskazania

Objawowe leczenie bólów brzucha wywołanych kurczem mięśni gładkich jelit i zaburzeń czynnościowych jelit związanych z zespołem jelita drażliwego u dorosłych i dzieci powyżej 10 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.