Znajdź lek

Źródło

Erectus

Działanie

Jałowy, niepirogenny, wiskoelastyczny roztwór soli sodowej kwasu hialuronowego, uzyskany metodą fermentacji. Sól sodowa kwasu hialuronowego ma właściwości, które wpływają na zdolność do nawilżania powierzchni stawowych oraz amortyzowania wstrząsów przez płyn maziowy, który w prawidłowych stawach chroni chrząstkę stawową i tkanki miękkie przed stresem mechanicznym oraz uszkodzeniem. Kwas hialuronowy podawany dostawowo przywraca właściwości wiskoelastyczne płynu maziowego, łagodzi ból oraz poprawia zakres ruchomości stawów.

Wskazania

Preparat wykazuje działanie smarujące oraz działanie amortyzujące dla struktur stawowych. Jest wskazany do leczenia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Przeciwwskazania

Nie podawać pacjentom z potwierdzoną lub przypuszczalną osobniczą nadwrażliwością na składniki preparatu. Wyrobu nie należy wstrzykiwać do przestrzeni stawowych objętych zakażeniem lub zapaleniem, ani stosować u pacjentów z zakażeniem lub innymi zmianami skórnymi zlokalizowanymi w okolicy miejsca wstrzyknięcia.

Działania niepożądane

W rzadkich przypadkach w miejscu wstrzyknięcia może wystąpić miejscowy ból, obrzęk, uczucie gorąca i zaczerwienienie. Takie objawy są na ogół łagodne i przemijające. W bardzo rzadkich przypadkach, po podaniu kwasu hialuronowego we wstrzyknięciu dostawowym, zgłaszano bardziej nasilone reakcje zapalne. Podobnie jak w przypadku każdego preparatu podawanego dostawowo, może wystąpić septyczne zapalenie stawu, ale jeżeli przestrzega się zasad aseptyki dochodzi do tego rzadko.

Interakcje

Wyrobu nie należy stosować równocześnie ze środkami dezynfekcyjnymi zawierającymi czwartorzędowe sole amonowe, ponieważ w ich obecności może dojść do wytrącania się kwasu hialuronowego.
W celu uniknięcia ewentualnych interakcji, wyrobu nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami wstrzykiwanymi dostawowo.

Dawkowanie

Preparat wstrzykuje się do zmienionego chorobowo stawu raz w tygodniu, przez 3 do 5 tygodni. Leczenie może obejmować więcej niż jeden staw w tym samym czasie. Możliwe jest stosowanie wielu cykli leczenia. Dostawowe wstrzyknięcie wyrobu powinno być przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonego lekarza z zachowaniem zasad aseptyki oraz właściwej techniki podawania. W przypadku stwierdzenia obecności wysięku stawowego, należy go usunąć drogą punkcji przed wstrzyknięciem wyrobu. Wyrób należy wstrzykiwać wyłącznie do przestrzeni stawowej z użyciem odpowiedniej jałowej igły (np.18G lub 20G). Po wstrzyknięciu wyrobu przez 1 do 2 dni należy unikać wykonywania czynności związanych z nadmiernym obciążeniem leczonego stawu.

Uwagi

Pharmindex