Znajdź lek

Estraderm TTS

Spis treści

Działanie

Preparat zawierający naturalny hormon żeński - estradiol, w postaci plastrów do stosowania przezskórnego. Uzupełnia niedobór estrogenów, zmniejszając dolegliwości związane z okresem menopauzy, wpływa korzystnie na profil lipidowy, poza tym estrogeny zapobiegają pomenopauzalnej utracie masy kostnej. Przezskórna droga podania nie powoduje stymulacji syntezy białek w wątrobie, a przez to brak jest wpływu na stężenie występujących w osoczu substratów reniny, globuliny wiążącej hormony tarczycy, globuliny wiążącej hormony płciowe oraz globuliny wiążącej kortyzol. Brak jest również wpływu na stężenie lub aktywność czynników krzepnięcia. Podawanie przezskórne, w porównaniu z drogą doustną, pozwala na stosowanie wielokrotnie mniejszych dawek (lek nie jest metabolizowany podczas "pierwszego przejścia" przez wątrobę). Stężenie estradiolu we krwi w stanie równowagi dynamicznej jest osiągane w ciągu 8 h po zastosowaniu plastra i utrzymuje się przez 4 dni. Po usunięciu plastra stężenie wraca do wartości wyjściowych w ciągu 24 h.

Wskazania

Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie (naturalnej lub wywołanej chirurgicznie). Profilaktyka osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których występuje zwiększone ryzyko złamań kości, a które nie tolerują lub dla których przeciwwskazane są inne leki stosowane w profilaktyce osteoporozy. Doświadczenie w leczeniu kobiet >65 rż. jest ograniczone.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Rak piersi oraz nowotwory estrogenozależne (rozpoznane, podejrzewane lub w wywiadzie). Nieprawidłowe, o nieznanej etiologii krwawienia z dróg rodnych. Nieleczona hiperplazja endometrium. Ostra lub przebyta choroba wątroby, do czasu aż wyniki testów czynnościowych wątroby nie powrócą do normy. Porfiria. Przebyta idiopatyczna lub czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna). Czynna lub niedawno przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic (np. dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego).