Znajdź lek

Extraspasmina

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat o działaniu uspokajającym.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz jako środek wspomagający w okresowych trudnościach z zasypianiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min.). Hipermagnezemia, blok serca, myasthenia gravis.

Środki ostrożności

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego np. nudności, bóle brzucha, biegunka.

Interakcje

Nie stosować łącznie z lewodopą, solami wapnia i żelaza, fosforanami oraz lekami przeciwzakrzepowymi. Podczas leczenia tetracyklinami i fluorochinolonami należy zachować 3-godzinną przerwę między podaniem preparatu a lekiem z w/w grup terapeutycznych. Preparat może zwiększać siłę działania innych równocześnie stosowanych leków działających depresyjnie na o.u.n. (np. barbiturany, benzodiazepiny) oraz hipotensyjnych (m.in. z grupy inhibitorów ACE) i glikozydów nasercowych. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi magnez i witaminę B6.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 kaps. 2-3 razy dziennie. Maksymalnie do 6 kapsułek na dobę. W trudnościach z zasypianiem: 2 kaps. na 30-60 minut przed snem.

Uwagi

Lek może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn.

Pharmindex