Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Kerasal

Spis treści

Reklama

Kerasal - skład

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

Reklama

Kerasal - działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu keratolitycznym. Kwas salicylowy wywiera działanie złuszczające oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze, mocznik powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Wykazuje również działanie złuszczające oraz ułatwia przenikanie w głąb skóry innych leków stosowanych miejscowo. Obie substancje wzmacniają wzajemnie swoje działanie, podłoże maści silnie natłuszcza i zmiękcza skórę, wzmacniając tym samym keratolityczne działanie substancji czynnych. Kwas salicylowy jest wchłaniany do górnych warstw naskórka, a szybkość wchłaniania uzależniona jest między innymi od zastosowanego podłoża, stanu skóry, lokalizacji zmian na skórze, zastosowanego opatrunku okluzyjnego. T0,5 wynosi 2-3 h. U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek okres półtrwania kwasu salicylowego oraz jego metabolitów może być dłuższy. Wchłonięty kwas salicylowy oraz mocznik wydalane są głównie z moczem, a mocznik również z potem.

Reklama

Kerasal - wskazania

Choroby przebiegające z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takie jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Leczenie i pielęgnacja skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni oraz zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach.

Reklama

Kerasal - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczną.

Reklama

Kerasal - ostrzeżenia

Maści nie należy stosować w okolicy oczu i błon śluzowych. Ostrożnie stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min).

Reklama

Kerasal - ciąża

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz, przez krótki okres czasu i na niewielkiej powierzchni skóry. U kobiet karmiących piersią nie należy stosować preparatu na skórę piersi.

Reklama

Kerasal - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe reakcje skórne (podrażnienie w miejscu podania) występujące zwłaszcza w trakcie leczenia nasilonych stanów zapalnych skóry. Bardzo rzadko: alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry.

Kerasal - interakcje

Kwas salicylowy i mocznik mogą zwiększać wchłanianie i przenikanie do tkanek innych substancji czynnych (zwłaszcza kortykosteroidów, ditranolu i 5-fluorouracylu). Po wchłonięciu kwas salicylowy zwiększa działanie metotreksatu i pochodnych kumaryny.

Kerasal - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Leczenie zmian skórnych przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem: wcierać w zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Pielęgnacja stóp i dłoni oraz rogowacenie mieszkowe: wcierać w skórę 1 raz na dobę, 2-3 razy w tygodniu. W przypadku stosowania maści na skórę rąk wymagane jest ponowne nałożenie preparatu po każdorazowym umyciu rąk. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby nie ma konieczności zmiany dawkowania, jednak u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min) nie należy stosować preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię skóry. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kerasal - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Duofilm
Oilatum Plus
Oilatum
Saliderm Gel

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!