Nowy sklep

już ON-LINE

Lipohep

Działanie

Preparat o działaniu  łagodzącym ból i mający wpływ na leczenie stanów po tępych urazach oraz zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Heparyna zawarta w preparacie jest polisacharydem anionowym, który w następstwie tworzenia kompleksów z antytrombiną III katalizuje, w zależności od dawki, inaktywację trombiny (IIa), czynnika IXa, Xa, XIa i XIIa, działając hamująco na krzepnięcie krwi. Wykazuje działanie fibrynolityczne, poprawia ukrwienie tkanek i przeciwdziała obrzękom.

Wskazania

Miejscowe leczenie powierzchownych, ograniczonych obrzęków i krwiaków powstałych w przebiegu: zakrzepicy powierzchownych naczyń żylnych żylaków kończyn dolnych, tępych urazów tkanek miękkich. Ze względu na brak badań klinicznych preparat nie powinien być stosowany u dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na heparynę sodową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatów zawierających heparynę sodową nie należy stosować w przypadku skłonności do krwawień i trombocytopenii. Nie należy stosować na duże powierzchnie skóry. Nie należy stosować u dzieci do 11 lat.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość etanolu, nie wolno stosować w okolicach oczu, nosa i ust. Nie wolno stosować na otwarte rany i błony śluzowe. Nie należy podawać pacjentom z zaburzeniami skóry niewiadomego pochodzenia, a także w miejscach z występującymi ogniskami zakażenia ropnego. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia skóry, wysypki, świądu preparat należy odstawić. W przypadku zapalenia żył powierzchownych kończyn dolnych, należy w pierwszej kolejności zastosować leczenie uciskowe.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Preparatu nie należy jednak stosować długotrwale na dużą powierzchnię skóry.

Działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne takie, jak zaczerwienienie skóry i świąd, które z reguły szybko przemijają po odstawieniu preparatu. U jednej pacjentki z czerwienicą prawdziwą jako podstawowym schorzeniem, w następstwie miejscowego zastosowania żelu zawierającego heparynę sodową pojawił się plamkowo-grudkowy, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny, który w badaniu histologicznym określono jako vasculitis leucocytoclastica.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania żelu z innymi preparatami do stosowania miejscowego na tę samą powierzchnię skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: 1-3 razy na dobę, 4 rozpylenia preparatu na miejsca zmienione chorobowo, lekko wmasować. Stosując na kończyny dolne, rozprowadzać preparat od dołu do góry. W przypadku ostrych zakrzepic i zapaleń żył nie wolno żelu wmasowywać. Okres leczenia, w zależności od przemijania objawów, wynosi do 14 dni.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex