Macmiror complex

Reklama

Działanie

Preparat zawierający nifuratel - pochodną nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybiczym oraz nystatynę - antybiotyk przeciwgrzybiczy. Preparat ma szerokie spektrum działania na mikroorganizmy wywołujące zakażenia układu moczowo-płciowego: Trichomonas vaginalis, Candida spp. , Chlamydia spp., Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis oraz bakterie tlenowe i beztlenowe w tym: Bacteroides fragilis, Clostridium perfringens. Lek nie działa na Lactobacillus spp., który jest fizjologicznym składnikiem prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, co powoduje ułatwienie i przyśpieszenie leczenia zakażeń pochwy, oraz zmniejsza częstość ich nawrotów. Nifuratel wpływa na aktywność enzymów związanych ze wzrostem drobnoustrojów, a przeciwgrzybiczne właściwości nystatyny są związane z interakcją ze składnikami lipidowymi ścian komórkowych grzybów. Po podaniu dopochwowym substancje czynne preparatu nie wchłaniają się do krążenia systemowego i nie działają ogólnoustrojowo.

Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez: grzyby z rodzaju Candida spp., rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), bakterie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W czasie długotrwałego stosowania może wystąpić uczulenie. W takim przypadku należy przerwać leczenie. W trakcie leczenia pacjentka nie powinna współżyć seksualnie. Zaleca się jednoczesne podawanie doustne nifuratelu partnerowi seksualnemu. Preparat przeznaczony jest do stosowania pod nadzorem lekarza.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży lek powinien być stosowany wyłącznie gdy jest to absolutnie konieczne i pod bezpośrednim nadzorem lekarza. Preparat można podawać kobietom karmiącym piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: odosobnione przypadki reakcji alergicznych (kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka), pieczenie pochwy, świąd pochwy (w miejscu podania są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie).

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi preparatami.

Dawkowanie

Dopochwowo. Maść. Pacjentki dorosłe: 2,5 g maści raz na dobę (wieczorem) lub 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Dziewczynki w wieku szkolnym: 1,25 g maści. Częstość podawania należy dostosować do skuteczności leczenia u danej pacjentki.  Sposób podania. Odpowiednią ilość maści należy odmierzyć i podać używając wyskalowanego aplikatora lub mikroaplikatora. Globulki. Należy podawać 1 globulkę raz na dobę. Sposób podania. Globulkę należy umieścić głęboko w okolicy tylnego sklepienia pochwy. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia objawów.

Reklama

Uwagi

Leczenie należy zakończyć przed menstruacją. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex