Znajdź lek

Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy

Działanie

Kwas salicylowy stosowany miejscowo na zrogowaciały naskórek działa keratolitycznie, zmiękcza i rozpulchnia naskórek, ułatwiając jego złuszczanie. Kwas salicylowy łatwo wchłania się do tkanek położonych pod powierzchnią skóry, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 4-8 h. Wchłanianie kwasu salicylowego przez prawidłowy naskórek istotnie zwiększa się po usunięciu lub uszkodzeniu warstwy rogowej. Po zastosowaniu miejscowym do krwioobiegu wchłania się ok. 10% kwasu salicylowego. Salicylany po wchłonięciu do krwioobiegu wiążą się z białkami osocza w ok. 80%. Kwas salicylowy ulega przemianie do kwasu gentyzynowego, ponadto jest metabolizowany przez połączenie z glicyną do kwasu salicylurowego i sprzęgany z kwasem glukuronowym. Metabolity kwasu salicylowego wydalane są głównie przez nerki, a 10-50% kwasu salicylowego wydalane jest w postaci niezmienionej. Z moczem wydalane jest około 7% dawki zastosowanego miejscowo kwasu salicylowego.

Wskazania

Usuwanie odcisków oraz zgrubień skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwośc na kwas salicylowy, salicylany lub na substancję pomocniczą preparatu. Cukrzyca. Zaburzenia układu krążenia. Dzieci. Nie stosować, jeśli skóra w okolicy odciska (lub zgrubienia skóry) jest zraniona lub zmieniona zapalnie; na zmiany o dużej powierzchni; na skórę twarzy, pachwin; w okolicy odbytu i narządów płciowych; na błony śluzowe; do oczu.

Środki ostrożności

Nie stosować maści na niezmienioną zdrową skórę, ani na uszkodzoną skórę, gdyż kwas salicylowy wchłania się przez skórę i mogą wystąpić jego ogólnoustrojowe działania. Jeśli dojdzie do pokrycia maścią otaczającej odcisk zdrowej skóry, należy ją natychmiast dokładnie zmyć wodą. Przerwać leczenie, jeśli wystąpi nadmierne podrażnienie skóry. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować u kobiet w ciąży. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: miejscowe podrażnienie skóry, stan zapalny skóry, odczyny alergiczne i nadmierne wysuszenie skóry. Zastosowanie leku na skórę zdrową, duże powierzchnie skóry lub błony śluzowe może powodować objawy podrażnienia w postaci rumienia. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić ogólne działania niepożądane kwasu salicylowego.

Interakcje

Kwas salicylowy wchłania się przez nieuszkodzony naskórek, może oddziaływać z lekami działającymi ogólnie i miejscowo. Kwas salicylowy, jako lek silnie wiążący się z białkami osocza, wypiera z połączeń z białkami krwi leki o mniejszym powinowactwie, co prowadzi do nasilenia ich działania. Nasila działanie m.in. doustnych leków hipoglikemizujących z grupy pochodnych sulfonylomocznika, preparatów litu, leków przeciwzakrzepowych. Może nasilać działanie fenytoiny i kwasu walproinowego. Leki metabolizowane przez cytochrom P-450, jak cymetydyna, hamują metabolizm kwasu salicylowego. Kwas salicylowy może osłabiać działanie leków hipotensyjnych, np. z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leków moczopędnych.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Nogi wymoczyć w ciepłej wodzie, następnie nałożyć maść na odcisk i zabezpieczyć plastrem. Codziennie uzupełniać ubytek maści zachowując ostrożność tak, aby nie dostała się na zdrową skórę. Leczenie trwa tydzień. Po upływie tego czasu nogi należy ponownie wymoczyć i usunąć odcisk. W ten sam sposób leczy się zgrubiałą skórę. W przypadku bardzo zastarzałych zmian, leczenie należy powtórzyć. Nie stosować dłużej niż 2 tyg.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania, urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex