Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Minovivax

Spis treści

Reklama

Minovivax - skład

1 ml roztw. na skórę zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy oraz etanol bezwodny.

Reklama

Minovivax - działanie

Minoksydyl stosowany miejscowo pobudza wzrost nowych włosów. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa mikrocyrkulację w mieszkach włosowych i stymuluje naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu, który prawdopodobnie jest odpowiedzialny za zwiększoną, przepuszczalność naczyń włosowatych, a tym samym wykazuje silną aktywność metaboliczną w fazie anagenowej. Regularne stosowanie minoksydylu hamuje nadmierną utratę włosów już po kilku tygodniach leczenia, dzięki czemu może dojść do wzrostu nowych włosów, widocznego po ok. 4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Po podaniu na skórę około 1-2% całkowitej dawki miejscowo stosowanego minoksydylu jest wchłaniane ogólnoustrojowo. Ok. 60% wchłanianego minoksydylu jest metabolizowane do glukuronidów, głównie w wątrobie. Po przerwaniu podawania miejscowego, ok. 95% wchłoniętego minoksydylu wydala się w ciągu 4 dni.

Reklama

Minovivax - wskazania

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet.

Reklama

Minovivax - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku nagłej utraty włosów, łysienia o charakterze plackowatym lub łysienia o nieznanym podłożu nie jest zalecane stosowanie minoksydylu. Zaleca się zdiagnozowanie przyczyny schorzenia i zastosowanie odpowiedniego leczenia, jeśli to konieczne. Nie należy stosować preparatu: podczas leczenia cytostatycznego; w przypadku wypadania włosów spowodowanego stosowaniem niewłaściwej diety; w przypadku wypadania włosów spowodowanego zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych – w takim przypadku nie jest konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego; na uszkodzoną skórę głowy (np. w wyniku oparzeń, owrzodzenia lub w przypadku występowania tkanki bliznowatej); jeżeli wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów (np. zbyt mocne wiązanie włosów). Ponadto: roztwór 2% podczas ciąży oraz karmienia piersią, w przypadku wypadania włosów po porodzie.

Reklama

Minovivax - ostrzeżenia

Nie należy stosować minoksydylu na podrażnioną, bolesną i objętą stanem zapalnym skórę, z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania miejscowego, w przypadku nagłej utraty włosów łysienia o charakterze plackowatym lub łysienia o nieznanym podłożu. Ze względu na potencjalne ogólnoustrojowe działania niepożądane zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi serca, tj. choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zastoinowa niewydolność serca lub choroba zastawek serca. Pacjentów leczonych minoksydylem należy uprzedzić o możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, takich jak: tachykardia, niedociśnienie, zwiększenie masy ciała, nagłe i niewyjaśnione trudności w oddychaniu (szczególnie podczas odpoczynku), rozwój lub nasilenie dławicy piersiowej, gromadzenie soli i płynów, obrzęk twarzy, rąk, kostek lub brzucha i inne objawy ogólnoustrojowe. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia działań ogólnoustrojowych lub ciężkich reakcji skórnych. Brak danych dotyczących leczenia minoksydylem pacjentów z chorobami skóry lub pacjentów stosujących kortykosteroidy lub inne preparaty dermatologiczne. Zastosowanie minoksydylu 5% wieczorem bezpośrednio przed snem może spowodować pojawienie się niepożądanego owłosienia na skórze twarzy, szczególnie u kobiet. Dlatego też bardzo ważne jest aby zastosować lek nie później niż na 2 h przed udaniem się na spoczynek. Unikać wdychania preparatu podczas aplikacji. W przypadku pojawienia się ciężkich reakcji skórnych odstawić preparat. Przypadkowe doustne przyjęcie minoksydylu może doprowadzić do ciężkich kardiologicznych działań niepożądanych. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. W przypadku stosowania minoksydylu na inne części ciała niż skóra głowy może wystąpić w tych miejscach nadmierny wzrost włosów. Preparat zawiera alkohol (etanol) i glikol propylenowy. Zastosowanie leku na wrażliwą powierzchnię skóry (tj. oczy, błony śluzowe lub uszkodzona skóra) może powodować uczucie pieczenia i (lub) podrażnienia.

Reklama

Minovivax - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Minovivax - efekty uboczne

Bardzo często: ból głowy. Często: duszność, świąd, nadmierne owłosienie (w przypadku kobiet także na twarzy), zapalenie skóry, wysypka trądzikopodobna, wysypka, obrzęk obwodowy, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: zawroty głowy, nudności. Częstość nieznana: niedociśnienie, reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy (w tym: obrzęk warg i języka, obrzęk jamy ustnej i gardła, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła); reakcje nadwrażliwości (w tym: obrzęk twarzy, rumień wielopostaciowy, uogólniony świąd, uczucie ucisku w gardle); kontaktowe zapalenie skóry; nastrój depresyjny; podrażnienie oczu; tachykardia, kołatanie serca; wymioty; dolegliwości w miejscu podania, które mogą obejmować również uszy i twarz (takie jak: podrażnienie skóry i zaczerwienienie, świąd, ból, obrzęk, suchość skóry, rumień); łuszczenie skóry, zapalenie skóry, pęcherze, krwawienia i owrzodzenia – czasami o ciężkim przebiegu; przejściowa utrata włosów, zmiana koloru włosów i zmiana struktury włosów; bóle w klatce piersiowej.

Minovivax - interakcje

Nie są znane interakcje minoksydylu z innymi lekami. Wchłanianie minoksydylu przez skórę jest zwiększone przez tretynoinę i ditranol, z powodu zwiększonej przepuszczalności warstwy rogowej skóry. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania minoksydylu z innymi miejscowo stosowanymi preparatami. Teoretycznie nie można także całkowicie wykluczyć nasilonego działania leków rozszerzających naczynia obwodowe podczas jednoczesnego stosowania z minoksydylem.

Minovivax - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli powyżej 18 lat: 1 ml preparatu należy nakładać na skórę głowy 2 razy na dobę (rano i wieczorem). 1 ml roztworu uzyskuje się po 6-krotnym naciśnięciu pompki rozpylającej. Maksymalna dawka dobowa minoksydylu do stosowania miejscowego wynosi 100 mg. Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml bez względu na wielkość powierzchni skóry objętej zmianami. Po zastosowaniu leku należy starannie umyć ręce. Szczególne grupy pacjentów. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży <18 lat oraz pacjentów w wieku >65 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności). Sposób podania. Przed miejscowym zastosowaniem preparatu należy całkowicie osuszyć włosy i skórę głowy. Roztwór aplikować na środkową część powierzchni skóry głowy objętej zmianami i rozprowadzić opuszkami palców, upewniając się, że lek został równomiernie nałożony. Po aplikacji roztworu zawsze należy dokładnie umyć ręce. W przypadku stosowania minoksydylu 5% wieczorem, ważne jest aby aplikacja leku nastąpiła na co najmniej 2 h przed udaniem się na spoczynek (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanego owłosienia na twarzy u kobiet. Nie należy aplikować roztworu na części ciała inne niż skóra głowy. Czas trwania leczenia: dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku przez okres ≥4 mies. Częstsze stosowanie nie wpływa na poprawę efektów leczenia. Kontynuowanie leczenia jest konieczne dla podtrzymania działania minoksydylu. Po przerwaniu leczenia obserwowano nawrót łysienia i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3-4 mies. U niektórych pacjentów na początku leczenia może wystąpić wzmożone wypadanie włosów (najczęściej w ciągu 2-6 tyg. po rozpoczęciu stosowania), które ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W przypadku utrzymywania się tego stanu >2 tyg. bez żadnej poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Minovivax - uwagi

Stosowanie minoksydylu może doprowadzić do zmiany koloru lub struktury włosów. Kontakt minoksydylu z delikatnymi materiałami lub częściami odzieży, jak np. poduszki lub nakrycia głowy może spowodować ich przebarwienie. Minoksydyl może powodować zawroty głowy lub niedociśnienie. W przypadku wystąpienia tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Okres ważności po pierwszym otwarciu: 12 miesięcy.


Podobne leki
Loxon
Monobenzone VIS
Piloxidil
Propecia

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!