Nowy sklep

już ON-LINE

Moxalole

Działanie

Doustny preparat przeczyszczający o działaniu osmotycznym. Makrogol zwiększa objętość stolca, co wywołuje ruchy okrężnicy poprzez stymulację nerwowo-mięśniową - nasila perystaltykę i transport zmiękczonego stolca oraz ułatwia wypróżnienie. Elektrolity podane razem z makrogolem są wymieniane przez błonę śluzową jelita z elektrolitami surowicy, a następnie wydalane z kałem. Sumarycznie nie powoduje to żadnego zysku ani utraty sodu, potasu czy wody. Makrogol przechodzi przez jelito w stanie niezmienionym. Praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie wykazuje aktywności farmakologicznej. Makrogol wchłonięty z przewodu pokarmowego jest wydalany z moczem.

Wskazania

W leczeniu przewlekłego zaparcia. Ułatwia wypróżnienie w przypadku zaklinowania stolca, definiowanego jako zaparcie spastyczne, kiedy masa kałowa wypełnia odbytnicę i (lub) jelito, potwierdzone badaniem fizykalnym brzucha i odbytnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych lub substancji pomocniczych. Perforacja lub niedrożność jelita spowodowana zaburzeniami strukturalnymi lub czynnościowymi ściany jelita, ciężkie stany zapalne jelit, takie jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub toksyczne rozszerzenie okrężnicy (okrężnica olbrzymia rzekoma).

Środki ostrożności

Diagnozę zaklinowania/wypełnienia stolcem odbytnicy należy potwierdzić w badaniu fizykalnym lub radiologicznym brzucha i odbytnicy. Jeśli istnieje konieczność przyjmowania środków przeczyszczających codziennie należy zbadać przyczynę występowania zaparć. W przypadku braku poprawy po 2 tyg. stosowania preparatu należy zasięgnąć porady lekarza. Przyjmowanie preparatu przez dłuższy czas może okazać się konieczne w przypadku ciężkiego przewlekłego lub spastycznego zaparcia, spowodowanego np. stwardnieniem rozsianym lub chorobą Parkinsona lub zaparcia spowodowanego przez przyjmowanie innych leków, szczególnie opioidów lub preparatów antymuskarynowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wskazujących na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. obrzęki, duszność, nasilające się zmęczenie, odwodnienie, niewydolność serca) należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu, wykonać pomiar stężenia elektrolitów i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie. Z powodu przyspieszenia pasażu żołądkowo-jelitowego wywołanego działaniem preparatu, wchłanianie innych leków może być przejściowo zmniejszone. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci <12 lat.

Ciąża i laktacja

W czasie ciąży, preparat należy stosować tylko wówczas, gdy lekarz uzna to za konieczne. W przypadku kobiet w okresie laktacji ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią uważa się za nieistotne, ponieważ nieistotny jest stopień ekspozycji ustrojowej kobiety karmiącej piersią na makrogol.

Działania niepożądane

Bardzo często: bóle i skurcze żołądka, biegunka, wymioty, nudności, burczenie w brzuchu, wzdęcia. Często: świąd, ból głowy, obrzęki obwodowe. Niezbyt często: wysypka, niestrawność, rozdęcie jamy brzusznej. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (w tym: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, rumień, pokrzywka i zapalenie błony śluzowej nosa), zaburzenia równowagi elektrolitowej (a zwłaszcza hiperkaliemia i hipokaliemia), dyskomfort w okolicy odbytu.

Interakcje

Możliwe jest wystąpienie przejściowego zmniejszenia wchłaniania innych leków podczas stosowania z preparatem. Pojedyncze zgłoszenia wskazują na zmniejszenie skuteczności podczas jednoczesnego podawania z niektórymi lekami, np. przeciwpadaczkowymi.

Dawkowanie

Dorośli. W przypadku zaparcia przewlekłego: 1-3 saszetki na dobę w podzielonych dawkach. Zazwyczaj stosowana dawka dla większości pacjentów to 1-2 saszetki na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji na lek może być konieczne zastosowanie 3 saszetek na dobę. Leczenie zaparcia nie powinno trwać dłużej niż 2 tyg. W razie potrzeby można powtórzyć kurację. W przypadku dłuższego stosowania należy przyjmować najniższą skuteczną dawkę. Zaklinowanie stolca: 8 saszetek na dobę. Zawartość tych saszetek należy spożyć w ciągu 6 h. Leczenie w przypadku zaklinowania stolca nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Dzieci: preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci <12 lat. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi w leczeniu zaklinowania stolca należy podzielić dawkę w taki sposób, aby nie przyjmować więcej niż 2 saszetki w ciągu 1 h. U pacjentów z niewydolnością nerek nie ma potrzeby modyfikowania dawki leku zarówno podczas leczenia zaparć, jak i zaklinowania stolca. Sposób podania. Zawartość każdej saszetki należy rozpuścić w 125 ml wody. W przypadku zaklinowania stolca zawartość 8 saszetek można rozpuścić w 1 l wody.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex