Znajdź lek

Źródło

Opatrunek Comfeel PlusOpatrunek Comfeel Plus stosowany jest przede wszystkim w czasie takich dolegliwości, jak: owrzodzenia, powierzchniowe oparzenia, rany pooperacyjne, uszkodzenia naskórka. Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania są rany u pacjentów z tzw. infekcjami swoistymi, a więc w czasie: kiły, gruźlicy oraz trądu

 

 

Działanie

Opatrunek hydrokoloidowy zbudowany z karboksymetylocelulozy sodowej, wzbogacony alginianem wapnia o wysokim potencjale absorpcyjnym. Pod wpływem wydzieliny z rany wchłanianej przez hydrokoloid dochodzi do wytworzenia żelu, który zapewnia utrzymanie wilgotnego środowiska w obrębie rany. Wilgotne środowisko przyspiesza proces oczyszczania rany, ziarninowania tkanki i tworzenia się naskórka. Zewnętrzna półprzepuszczalna błona poliuretanowa zapewnia prawidłową wymianę gazową w ranie a jednocześnie stanowi skuteczną barierę dla bakterii i wody. Opatrunek zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla zamkniętej, gojącej się rany. Jest wodoodporny, dzięki czemu umożliwia kąpiel lub prysznic bez potrzeby jego zmiany.

Wskazania

Opatrunek Comfeel Plus Podstawowy: odleżyny, owrzodzenia podudzi, powierzchniowe oparzenia, częściowo wygojone oparzenia i otarcia naskórka.
Opatrunek Comfeel Plus Przezroczysty: powierzchniowe oparzenia, częściowo wygojone oparzenia, otarcia naskórka i inne mniejsze uszkodzenia naskórka, miejsca po pobraniu tkanki do przeszczepu oraz rany pooperacyjne.
Opatrunek Comfeel Plus PRD: leczenie i profilaktyka odleżyn.
Opatrunek Comfeel Plus Konturowy: leczenie odleżyn w trudno dostępnych miejscach.
Opatrunek Comfeel Plus Sacral: rany umiejscowione w okolicy krzyżowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki opatrunku. Rany u pacjentów z infekcjami swoistymi (gruźlica, kiła, trąd). Odleżyny przy odsłoniętych kościach, mięśniach, ścięgnach. Opatrunek Comfeel Plus PRD łagodzący dolegliwości ucisku nie powinien być stosowany na głębokie owrzodzenia, gdzie występuje ryzyko załamania się ścianek rany.

Środki ostrożności

W przypadku pacjentów z objawami infekcji miejscowej lub ogólnej oraz ran powstałych w wyniku niewydolności tętniczej lub skomplikowanych ran u diabetyków (zwłaszcza podudzi i stóp) podczas stosowania opatrunku należy stale monitorować ranę wraz z zastosowaniem odpowiedniego leczenia uzupełniającego.

Dawkowanie

Ranę należy przemyć roztworem soli fizjologicznej. Delikatnie osuszyć okolice rany. Rozmiar opatrunku powinien być tak dobrany, aby 1-2 cm margines opatrunku pozostał na zdrowej skórze. Sposób nakładania opatrunku na ranę jest zależny od jego zastosowania i specyficznej budowy. Lepsze efekty leczenia można osiągnąć przez zastosowanie pasty i pudru Comfeel. Czas utrzymywania opatrunku na ranie do 7 dni lub do zmiany koloru na całej powierzchni opatrunku na bladobiały.

Uwagi

Opatrunek (wraz z pastą lub pudrem Comfeel) musi być usunięty przed zastosowaniem leczenia lub diagnozowania promieniowaniem długiej trwałości (promieniowanie X, ultrasonografia, diatermy, mikrofale). Podczas zmiany opatrunku może pojawić się nieprzyjemny zapach, który znika po przemyciu rany.

Pharmindex