Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Optilyte

Optilyte to roztwór soli mineralnych - sodu, potasu, magnezu oraz wapnia, który należy podawać dożylnie. Lek ma na celu wypełnienie łożyska naczyniowego, a także przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Wskazaniem do stosowania jest również nawadnianie w czasie okołooperacyjnym.
Spis treści

Reklama

Optilyte - skład

1000 ml roztworu zawiera: 5,75 g chlorku sodu, 4,62 g trójwodnego octanu sodu, 0,90 g dwuwodnego cytrynianu sodu, 0,26 g dwuwodnego chlorku wapnia, 0,38 g chlorku potasu, 0,20 g sześciowodnego chlorku magnezu. Preparat zawiera: 141 mmol Na+, 34 mmol CH3COO-, 3 mmol C6H5O73-, 2 mmol Ca2+, 5 mmol K+, 1 mmol Mg2+, 109 mmol Cl-. Osmolarność roztworu wynosi 295 mOsmol/l, pH: 5,5 – 7,5.

Reklama

Optilyte - działanie

Izotoniczny płyn przeznaczony do infuzji dożylnych, zawierający: sole sodu, potasu, wapnia i magnezu, których niedobory występują najczęściej w stanach chorobowych prowadzących do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Skład preparatu jest zbliżony do składu elektrolitowego osocza. Podanie dożylne roztworu wpływa na gospodarkę wodno - elektrolitową. Stosowany jest do odtworzenia fizjologicznych stężeń jonów i ilości wody w organizmie. Jony sodu są głównymi kationami występującymi w płynie pozakomórkowym. Po podaniu dożylnym jony sodu przenikają do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Nadmierna podaż jonów sodu lub zmniejszenie wydalania jonów sodu z moczem sprzyja powstawaniu obrzęków. Jony potasu występują w płynie wewnątrzkomórkowym, a stężenie jonów potasu we krwi i innych płynach pozakomórkowych jest niskie. Po podaniu dożylnym jony wapnia początkowo występują w postaci zjonizowanego wapnia w osoczu, a następnie mogą ulegać wiązaniu przez składniki krwi i przedostawać się do tkanek. Po podaniu dożylnym preparatu może wystąpić krótkotrwały, niewielki wzrost ciśnienia krwi, spowodowany głównie zwiększeniem objętości krwi krążącej (hiperwolemią). Po podaniu dożylnym, wydalanie składników preparatu odbywa się głównie przez nerki (jony sodu w 95%; jony potasu w 80-90%; jony wapnia w około 20-60%; jony chloru w 98%), a tylko w niewielkiej ilości z potem lub przez przewód pokarmowy.

Reklama

Optilyte - wskazania

Pozajelitowe wyrównanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, przy nadmiernej utracie płynów i elektrolitów spowodowanej np. wymiotami i biegunką lub przez przetoki jelitowe czy żółciowe, albo w przypadku niedostatecznej doustnej podaży płynów. Nawadnianie w okresie okołooperacyjnym.

Reklama

Optilyte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostra niewydolność nerek. Hiperwolemia. Hipernatremia. Hiperkaliemia. Hiperkalcemia. Hipermagnezemia. Obrzęk płuc.

Reklama

Optilyte - ostrzeżenia

Podczas stosowania preparatu należy obserwować stan kliniczny pacjenta i w miarę potrzeby oznaczyć stężenie elektrolitów i parametry równowagi kwasowo - zasadowej oraz ilość wydalanego moczu. U pacjentów z hiperkalciurią lub kamicą nerkową należy kontrolować wydalanie wapnia z moczem. Ze względu na występujące w roztworze jony sodu należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia, przewlekłą niewydolnością nerek i w innych stanach klinicznych z obrzękami spowodowanymi zatrzymaniem jonów sodu. Podczas szybkiego podawania, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów ze zmniejszoną tolerancją na przeciążenie układu krążenia mogą występować: obrzęk płuc, niewydolność krążenia. Ze względu na obecność jonów wapnia, preparatu nie należy podawać podczas przetaczania krwi równocześnie przez ten sam zestaw, ponieważ może wystąpić ryzyko wykrzepiania.

Reklama

Optilyte - ciąża

Preparat może być podawany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią tylko, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Reklama

Optilyte - efekty uboczne

Częstość nieznana: zapalenie żyły w miejscu podania, wynaczynienie, podwyższenie temperatury ciała, zakrzepica żyły. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Jeżeli podczas stosowania roztworu wystąpi gorączka lub inne powikłania, należy przerwać podawanie preparatu.

Optilyte - interakcje

Ze względu na możliwość retencji jonów sodu, należy zachowywać szczególną ostrożność podczas pozajelitowego stosowania preparatu u pacjentów leczonych glikokortykosteroidami lub mineralokortykosteroidami. Równoczesne stosowanie leków moczopędnych może powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Występujące w preparacie jony wapnia mogą zmieniać działanie leków blokujących kanały wapniowe. Jony potasu mogą zmieniać działanie glikozydów nasercowych. Ze względu na zawartość licznych składników mineralnych, preparatu nie należy używać do rozcieńczania leków podawanych w infuzji dożylnej. Ze względu na obecność wapnia, preparatu nie należy mieszać z roztworami zawierającymi węglany, fosforany, aminokwasy i emulsje tłuszczowe.

Optilyte - dawkowanie

Dożylnie. Dawkowanie ustalane jest w zależności od stanu klinicznego pacjenta, zapotrzebowania na płyny i elektrolity, wieku, masy ciała i wyników badań laboratoryjnych. Zazwyczaj stosowana dawka w infuzji dożylnej: 1000 ml w ciągu doby. Maksymalna szybkość infuzji: zależy od stanu klinicznego pacjenta. Zaleca się podawanie z szybkością 3 ml/kg mc./h (210 ml/h dla pacjenta o mc. 70 kg). Maksymalna dawka dobowa: zależy od zapotrzebowania pacjenta na płyny i elektrolity. Dorośli pacjenci: maksymalna dawka dobowa, to 40 ml/kg mc.

Optilyte - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 1:1 Baxter
Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 2:1 Fresenius
Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 2:1 Baxter
Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!