Płyn do dializy otrzewnowej nr 2

Reklama

Działanie

Płyn nr 2 odznacza się wyższą osmolarnością od płynu nr 1, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze usuwanie nadmiaru wody - 1-2-litrowa zmiana powoduje wypłukanie około 400-500 ml płynu pozakomórkowego.

Wskazania

Ostra i przewlekła schyłkowa niewydolność nerek niezależnie od etiologii. W niektórych przypadkach zapalenia otrzewnej. Ostre zatrucia substancjami rozpuszczalnymi w wodzie bromki, jodki, salicylany, barbiturany, kwas borowy i inne. Płyn nr 2 jest stosowany w stanach przewodnienia np. obrzęku płuc u pacjenta ze schyłkową niewydolnością nerek i bezmoczem. Zazwyczaj jest stosowany jako dodatek do płynu nr 1 w proporcji 1-2 butelki na 1-2-litrową zmianę.

Przeciwwskazania

Rozległe urazy tkanek jamy brzusznej, rozległe zabiegi operacyjne z powstaniem zrostów, ciąża zwłaszcza w ostatnim trymestrze, cukrzyca.

Działania niepożądane

Podrażnienie i zapalenie otrzewnej, przy zbyt gwałtownym tempie przeprowadzania zabiegu może wystąpić wstrząs hipowolemiczny i zapaść, także objawy obrzęku mózgu i zespół niewyrównania z objawami ze strony o.u.n. (zaburzenia świadomości, drgawki). Ze względu na wysoką osmolarność płyn nr 2 może spowodować objawy uboczne szybciej i o gwałtowniejszym przebiegu.

Dawkowanie

Płyn należy ogrzać w cieplarce do temperatury ciała ludzkiego. Po wprowadzeniu cewnika jednorazowego lub wielokrotnego użytku (Tenchoffa) należy podać do jamy brzusznej 2,0 litry płynu, do którego uprzednio dodajemy ex tempore 10 ml 0,1 molowego roztworu wodorotlenku sodowego oraz chlorek potasowy w zależności od stężenia potasu we krwi pacjenta, a także antybiotyk - profilaktycznie lub wg antybiogramu oraz 5-10 mg heparyny. Czas wlewania płynu przy prawidłowo drożnym cewniku powinien wahać się w granicach 5-10 minut. Płyn należy pozostawić w jamie brzusznej na okres 45-60 minut, a następnie opróżnić jamę brzuszną na zasadzie wypływu grawitacyjnego. W zależności od wagi pacjenta i wskazań klinicznych należy wykonać około 16 do 24 wymian.

Reklama

Uwagi

W czasie wykonywania zabiegu istnieje bezwzględna konieczność pełnej sterylności. Podczas zabiegu należy kilkakrotnie oznaczać parametry gospodarki wodno-elektrolitowej (gazometria, poziom K, Na, Ca, podczas każdej wymiany oznaczać ciśnienie i tętno, prowadząc odpowiedni protokół zabiegu. Obecnie stopniowo odchodzi się do stosowania płynów w opakowaniach 0,5 l ze względu na duże ryzyko powikłań infekcyjnych na rzecz stosowania automatycznych urządzeń do prowadzenia dializ zapewniających znacznie większe bezpieczeństwo pacjenta i automatycznie prowadzących bilans zabiegu. W pediatrii dawka wynosi około 20 ml płynu na kg m.c.

Pharmindex