RC-Prep

Reklama

Działanie

Materiał do chemiczno-mechanicznego opracowywania kanałów korzeniowych. Zawiera EDTA i nadtlenek mocznika w wodnym roztworze glikolu propylenowego. EDTA dzięki właściwościom chelatującym pomaga w usunięciu soli wapnia ze zwapniałych kanałów i ich powierzchni, ułatwia tym samym opracowanie wąskich i niedrożnych kanałów. Nadtlenek mocznika, środek wybielający, który podczas płukania podchlorynem sodu wydziela duże ilości wolnego tlenu, działając bakteriobójczo na bakterie beztlenowe w kanale korzeniowym. Pieniący efekt działania materiału pozwala na usuwanie części martwej tkanki ze światła kanału, przez co zwiększają się możliwości penetracji lekarstw wprowadzonych do kanału. Materiał pozwala na łatwiejszą pracę w kanale zarówno narzędziami ręcznymi jak i maszynowymi. Nie zaburza wskazań endometru.

Wskazania

Ułatwianie oczyszczania i opracowywania kanałów korzeniowych. Rozjaśnianie przebarwionej korony zęba.

Dawkowanie

Przed wypełnieniem komory miazgi materiałem należy: wyizolować leczony ząb przez założenie koferdamu; otworzyć komorę zęba i usunąć zawartość; przepłukać roztworem podchlorynu sodu (wstrzyknięty materiał będzie reagował z podchlorynem sodu). Następnie materiał należy delikatnym instrumentem, pilnikiem lub poszerzaczem wprowadzić do kanału i dzięki delikatnym ruchom zwiększyć szansę utworzenia piany. Pierwszy instrument nie powinien być wsunięty dalej niż do połowy długości kanału - za każdym razem należy przepłukać kanał podchlorynem. Cała procedura jest powtarzana z dodaniem materiału. W tym czasie instrument jest wprowadzany do 1/3 długości roboczej kanału. Łagodne ruchy narzędziem ułatwiają wypływanie na zewnątrz z kanału większej ilości martwej tkanki wraz z obfitą pianą. Jeżeli w kanale znajduje się żywa miazga, to cała zawartość kanału unosi się wraz z pianą lub wysuwa wraz z pilnikiem. Po delikatnym przepłukaniu podchlorynem sodu (za pomocą igieł) instrument jest ponownie wsuwany do kanału na długość ok. 1 mm (krótszą niż położenie otworu radiologicznego). Nigdy nie powinno się przechodzić do następnego rozmiaru instrumentu, jeżeli poprzedni nie przechodzi swobodnie do żądanej długości w kanale. Materiał jest używany w komorze i w kanale tylko z pierwszymi dwoma lub trzema rozmiarami instrumentów. Następnie kanały powinny być dalej opracowywane tylko z użyciem podchlorynu sodu przez kolejny jeden lub dwa rozmiary instrumentów.

Reklama

Uwagi

Należy dokładnie wypłukać materiał z kanałów i komory roztworem podchlorynu sodu do momentu, kiedy przestanie się pienić.

Pharmindex