Źródło

Salviasept

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.   Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.  

Wskazania

Tradycyjnie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej złożonych Compositae), jasnotowatych (Lamiacae, dawniej wargowych Labiatae), selerowatych (Apiaceae, dawniej baldaszkowatych Umbelliferae; anyż, kminek, seler, kolendra, koper) lub na anetol, balsam peruwiański, olejek mięty pieprzowej lub na mentol. Astma oskrzelowa, ze względu na możliwość wywołania skurczu tchawicy i oskrzeli o różnej intensywności.

Środki ostrożności

W przypadku podrażnienia śluzówki jamy ustnej i gardła należy zaprzestać stosowania preparatu. Jeśli objawy nasilają się podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dziec i młodzieży poniżej 18 lat.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa, nie należy stosować preparatu w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, w tym ciężkie reakcje alergiczne (duszność, obrzęk Quinckego, zapaść naczyniowa, wstrząs anafilaktyczny); uczucie pieczenia (przy silniejszym podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej), bóle głowy, drżenie mięśni, ataksja; bradykardia; podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, kontaktowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, swędzenie, wysypka rumieniowa. Kontaktowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej obserwowano m.in. u pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej, nawracającym owrzodzeniem jamy ustnej lub reakcją liszajową.

Dawkowanie

Podanie na śluzówkę jamy ustnej oraz dogardłowo. Dorośli: 50 kropli koncentratu rozcieńczyć w 1/2 szklanki ciepłej wody; płukać jamę ustną i gardło 3 razy dziennie. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 1 tydzień. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane.

Reklama

Uwagi

Pharmindex