Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Sinumedin

Spis treści

Reklama

Sinumedin - skład

1 ml aerozolu zawiera 1,5 mg maleinianu mepiraminy i 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny. Pojedyncza dawka rozpylona zawiera 0,15 mg maleinianu mepiraminy oraz 0,25 mg chlorowodorku fenylefryny. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Reklama

Sinumedin - działanie

Lek o działaniu miejscowym, stosowany w nieżycie nosa. Mepiramina wykazuje działanie przeciwhistaminowe i przeciwalergiczne, a fenylefryna wykazując działanie sympatykomimetyczne zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i udrażnia nos oraz ujścia zatok przynosowych. Dodatkowo, substancja pomocnicza chlorek cetalkoniowy ma właściwości przeciwbakteryjne. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min po zastosowaniu. Skurcz naczyń utrzymuje się przez około 15 min. Substancje czynne przenikają przez barierę krew-mózg. Metabolizm zachodzi w wątrobie i tylko niewielka ilość wydalana jest w postaci niezmienionej przez nerki. T0,5 wynosi około 3 h, co wymaga stosowania produktu co około 6 h. W okresie ostrego odczynu alergicznego stężenie histaminy w ustroju zwiększa się, a lek przeciwhistaminowy konkuruje z nią o wiązanie z tym samym receptorem, dlatego utrzymanie stałego stężenia leku ma duże znaczenie.

Reklama

Sinumedin - wskazania

Nieżyt nosa (katar), także alergiczny. Zapalenie zatok.

Reklama

Sinumedin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat. Astma. Wysychający nieżyt nosa. Ciąża i okres karmienia piersią.

Reklama

Sinumedin - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie leku  może powodować objawy przekrwienia błony śluzowej nosa. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, guzem chromochłonnym, nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym. Nie należy stosować leku równocześnie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. U pacjentów, którzy przyjmowali inhibitory monoaminoksydazy, lek można zastosować dopiero po upływie co najmniej 14 dni od przerwania terapii tymi lekami, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych.

Reklama

Sinumedin - ciąża

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania fenylefryny i mepiraminy u kobiet w ciąży. Leku nie wolno stosować w okresie ciąży. Brak jest wystarczających danych dotyczących przenikania substancji czynnych leku do mleka matki. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Reklama

Sinumedin - efekty uboczne

Mogą wystąpić podczas długotrwałego stosowania leku (nie określono ich częstości występowania): tachykardia, kołatanie serca, arytmia, ból i zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, nadciśnienie, podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych.

Sinumedin - interakcje

Inhibitory MAO przedłużają i nasilają działanie fenylefryny oraz przeciwcholinergiczne działanie mepiraminy. Lek nasila działanie środków hamujących czynność OUN, takich jak: barbiturany, alkohol, środki nasenne i uspokajające. Lek nasila także działanie środków przeciwcholinergicznych, takich jak atropina i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Niektóre β-adrenolityki takie jak esmolol, mogą zwiększać α-adrenergiczną aktywność fenylefryny, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia.

Sinumedin - dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 dawki aerozolu do każdego przewodu nosowego co 4-6 h, nie więcej niż 5 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 3 dni.

Sinumedin - uwagi

Lek wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betadrin WZF
Sulfarinol
Otrivin ALLERGY
Nasic

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!