ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sudafed XyloSpray dla dzieci

Spis treści

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - skład

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Stosowana miejscowo powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na zmniejszenie przekrwienia, obrzęku błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zmniejsza ilość wydzieliny. Działanie następuje po upływie kilku minut od użycia i trwa 10 godzin. Zwykle nie ulega wchłonięciu w ilościach istotnych klinicznie i nie wywiera działań ogólnoustrojowych.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawowe przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok u dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować leku u: pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania; pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca); dzieci w wieku <2 lat; pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych wykonywanych drogą przeznosową lub przez jamę ustną, przebiegających z odsłonięciem opony twardej; pacjentów, którzy przyjmują lub przyjmowali przez ostatnie dwa tygodnie leki z grupy inhibitorów MAO oraz tych, którzy przyjmują inne leki mogące zwiększać ciśnienie krwi; pacjentów z zanikowym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność podczas podawania ksylometazoliny oraz innych preparatów z tej grupy pacjentom, u których występuje silna reakcja na leki sympatykomimetyczne - zastosowanie leku u takich pacjentów może powodować bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, przerostem gruczołu krokowego i guzem chromochłonnym. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Długotrwałe stosowanie ksylometazoliny może prowadzić do nawrotu objawów zapalenia błony śluzowej nosa po przerwaniu leczenia. W takich przypadkach może to być również spowodowane tak zwanym efektem z odbicia, który może prowadzić do przewlekłego obrzęku i zaniku błony śluzowej nosa (Rhinitis medicamentosa i Rhinitis sicca); leczenie należy prowadzić przez jak najkrótszy czas. Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok należy leczyć w odpowiedni sposób. Lek może być stosowany jedynie jako krótkotrwałe leczenie wspomagające alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Preparat zawiera 0,2 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml, co odpowiada 0,014 mg/0,070 ml (dawkę). Długotrwałe stosowanie chlorku benzalkoniowego może spowodować obrzęk błony śluzowej nosa.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - ciąża

Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny przez łożysko oraz do mleka matki. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego działania naczynioskurczowego nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka matki, nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Należy zdecydować o przerwaniu karmienia lub przerwaniu stosowania leku, uwzględniając korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla matki wynikające z leczenia.

Reklama

Sudafed XyloSpray dla dzieci - efekty uboczne

Często: szczypanie lub pieczenie w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa. Niezbyt często: krwawienie z nosa. Rzadko: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, nerwowość, bezsenność, ból i zawroty głowy, przemijające zaburzenia widzenia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności. Częstość nieznana: efekt z odbicia.

Sudafed XyloSpray dla dzieci - interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania ksylometazoliny z trój- lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), ani przez 2 tyg. po zastosowaniu inhibitorów MAO.

Sudafed XyloSpray dla dzieci - dawkowanie

Donosowo. Dzieci w wieku od 2 do 12 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego, nie częściej niż 3 razy na dobę. Jeśli po 3 dniach stosowania stan pacjenta pogarsza się, należy rozważyć zastosowanie innych metod leczenia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek powinien być stosowany nie dłużej niż przez 7 dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, lek nie powinien być stosowany przez więcej niż 1 osobę, a po zastosowaniu preparatu aplikator należy opłukać. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku <2 lat.

Sudafed XyloSpray dla dzieci - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Afrin
Nasivin
Oxalin
Resoxym

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!