Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

SutriSept Hydrożel na rany

Spis treści

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - skład

Poliheksanid (PHMB) 0,1 %, Poloksamer 188 1%.

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - działanie

Wyrób medyczny stosowany do mechanicznego oczyszczania, odkażania i nawilżania ran przewlekłych i zakażonych oraz oparzeń 1. i 2. stopnia. Preparat tworzy w miejscu nałożenia warstwę ochronną i mechanicznie zapobiega przyleganiu mikroorganizmów do obszaru rany. Nie wpływa na opóźnienie procesu gojenia się rany, dzięki czemu może być nałożony na dno rany na okres kilku dni. W tym czasie zapewnia odkażanie poprzez regularne oczyszczanie, nawilżanie i wytworzenie warstwy ochronnej na ranie. Dzięki unikalnemu połączeniu składników (poliheksanid i poloksamer) zapobiega przyleganiu drobnoustrojów w tym miejscu, utrzymuje je w czystości i wilgotności oraz przyczynia się do gojenia rany. Ponadto utworzona przez preparat cienka warstwa ochronna stanowi barierę pomiędzy powierzchnią rany a opatrunkiem, minimalizuje przywieranie opatrunku do powierzchni rany oraz ogranicza wzrost drobnoustrojów osiedlających się na powierzchni opatrunku. W ten sposób wzrasta skuteczność opatrunku. Preparat przeszedł wszystkie testy biokompatybilności, a także był testowany dermatologicznie. Na podstawie biokompatybilności stwierdzono, że nie ma działania drażniącego, jest dobrze tolerowany, nie jest cytotoksyczny i nie powoduje nadwrażliwości. Zaobserwowano, że nie spowalnia ziarninowania ani epitelializacji.

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - wskazania

Oczyszczanie, irygacja i nawilżanie ran ostrych (np. ran urazowych, które powstały w wyniku skaleczeń, rozerwania, zadrapań i otarć, zgnieceń, ugryzień, ukąszeń itp. w tym także ran chirurgicznych); ran przewlekłych (np. owrzodzeń cukrzycowych, owrzodzeń żylnych, odleżyn itp.); ran powstałych w wyniku działania czynników termicznych lub chemicznych (np. oparzeń 1. i 2. stopnia, oparzeń chemicznych itp.); ran powstałych w wyniku porażenia prądem elektrycznym; ran powstałych od oparzeń radiacyjnych; miejsc wprowadzenia cewników urologicznych; skóry w okolicach stomii, przetoki, ropni.

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Preparat nie jest odpowiedni do stosowania na chrząstkę szklistą i przy aseptycznych chirurgicznych zabiegach stawów, w uchu środkowym i wewnętrznym oraz w oku. Nie stosować: w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i opon mózgowych; razem z anionowymi środkami powierzchniowo czynnymi, mydłami, kremami, olejami, enzymami itp. (substancje te należy całkowicie usunąć z powierzchni rany). Nie stosować do infuzji ani w iniekcjach; nie połykać.

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - ciąża

Nie ma dowodów na działanie mutagenne ani działanie toksyczne względem zarodków związane ze składnikami preparatu. Ponieważ poliheksanid nie wchłania się do krążenia ogólnoustrojowego, prawdopodobieństwo jego przenikania do mleka matki jest prawie zerowe. Ze względu na brak badań klinicznych i doświadczenia w stosowaniu u kobiet w ciąży i karmiących piersią, preparat należy w takich przypadkach stosować zachowując ostrożność i tylko po przeprowadzeniu oceny medycznej.

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - efekty uboczne

Preparat zawiera poliheksanid. Mimo braku zgłoszeń działań niepożądanych dotyczących preparatu istnieją doniesienia, że poliheksanid znajdujący się w jego składzie może w rzadkich przypadkach powodować reakcję uczuleniową. Preparatu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję. W bardzo rzadkich przypadkach po nałożeniu preparatu, może wystąpić lekkie uczucie pieczenia, jednak to uczucie ustępuje po kilku minutach. Preparat może powodować reakcje alergiczne, takie jak swędzenie (pokrzywka) i wysypka (egzema).

Reklama

SutriSept Hydrożel na rany - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Przed założeniem opatrunku całą ranę i jej okolicę należy dokładnie oczyścić w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia zanieczyszczeń i drobnoustrojów na powierzchnię rany. Łożysko rany należy pokryć dużą ilością preparatu. Oczyszczoną ranę należy potem odpowiednio zabandażować. Preparat może pozostawać na powierzchni rany aż do następnej zmiany opatrunku. W ten sposób utrzymuje powierzchnię rany stale nawilżoną, a tym samym minimalizuje przywieranie do niej opatrunku. Aplikację należy regularnie powtarzać w okresie gojenia rany m.in. w celu usunięcia obumarłych tkanek i strupków.

SutriSept Hydrożel na rany - uwagi


Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!