Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tribux Bio

Spis treści

Reklama

Tribux Bio - skład

1 tabl. powl. zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny. Lek zawiera laktozę.

Reklama

Tribux Bio - działanie

Preparat działający w przewodzie pokarmowym na motorykę jelit. Trimebutyna jest agonistą obwodowych receptorów enkefalinergicznych: µ, δ, κ. Pobudza motorykę przewodu pokarmowego łącząc się z obwodowymi receptorami µ i δ, lub działa hamująco w połączeniu z receptorami κ. Lek wywiera wpływ prokinetyczny w atonii i w hipomotoryce oraz hamuje napięcie ścian jelita i działa antymotorycznie i spazmolitycznie. Proces normalizacji czynności motorycznej rozpoczyna się już po 30 minutach od podania leku. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1-2 h. Lek wydalany jest głównie z moczem.

Reklama

Tribux Bio - wskazania

Zaburzenia trawienia objawiające się: uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i bólami brzucha. Zaburzenia czynności układu pokarmowego wywołane stresem (biegunka, zaparcia, bóle brzucha). Lek przeznaczony jest do leczenia krótkotrwałego, czas leczenia nie powinien przekraczać 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Tribux Bio - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża.

Reklama

Tribux Bio - ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Lek zawiera laktozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Tribux Bio - ciąża

Brak wystarczających danych na temat stosowania trimebutyny w ciąży, dlatego nie zaleca się podawania. Badania przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, mutagennego czy embriotoksycznego na zarodek. Nie stwierdzono wpływu trimebutyny na przebieg laktacji, jednak lek może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Reklama

Tribux Bio - efekty uboczne

Często: senność, ospałość, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, uczucie ciepła lub zimna, bóle głowy, apatia, suchość w ustach, zaburzenia smaku, biegunka, niestrawność, bóle nadbrzusza, odrętwienie ust, nudności, wymioty, zaparcia, uczucie pragnienia. Niezbyt często: wysypka. Rzadko: zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT). Bardzo rzadko: niepokój, osłabienie słuchu, zapalenie wątroby, świąd, pokrzywka, zaczerwienienie, pęcherze, grudki, wysięk, rumień wielopostaciowy, zatrzymanie moczu, zaburzenia menstruacji, bolesne powiększenie piersi u kobiet, ginekomastia u mężczyzn, ból piersi.

Tribux Bio - interakcje

Zotepina podawana równocześnie z trimebutyną może zwiększać działanie antycholinergiczne. Trimebutyna przedłuża działanie d-tubokuraryny, a osłabia działanie cyzaprydu. Jednoczesne stosowanie trimebutyny i prokainamidu może nasilać hamujący wpływ nerwu błędnego na przewodnictwo w mięśniu sercowym, co może objawiać się nadmiernym przyspieszeniem rytmu serca. Jednoczesne stosowanie trimebutyny i leków działających na kanały wapniowe (np. antagoniści kanałów wapniowych, kaptopryl, rezerpina, midazolam) zmniejsza dokomórkowy napływ jonów wapniowych, co może prowadzić do hamowania skurczu mięśni gładkich jelit.

Tribux Bio - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 2-3 razy na dobę przed posiłkiem. Dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat: nie więcej niż 6 mg/kg m.c. na dobę. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.

Tribux Bio - uwagi


Podobne leki
Lek Debridat – skład, dawkowanie. Jak podawać?
Duspatalin
Tribux
Debretin

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!