ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Utrogestan

Spis treści

Reklama

Utrogestan - skład

1 kaps. zawiera 200 mg progesteronu (mikronizowanego). Preparat zawiera lecytynę sojową.

Reklama

Utrogestan - działanie

Progesteron jest naturalnym progestagenem, głównym hormonem ciałka żółtego i łożyska. Jego działanie na endometrium powoduje przejście z fazy proliferacyjnej do fazy wydzielniczej. Lek ma wszystkie właściwości progesteronu endogennego - indukuje pełne endometrium wydzielnicze, a w szczególności wykazuje działanie gestagenne, antyestrogenowe, słabe działanie antyandrogenne i antyaldosteronowe. Odgrywa ważną rolę w czasie ciąży w utrzymaniu macicy w stanie spoczynku poprzez ograniczenie produkcji stymulujących prostaglandyn odpowiedzialnych za skurcze macicy. Progesteron ogranicza również uwalnianie metaloproteinaz macierzy pozakomórkowej, które mogą powodować ścieńczenie i rozciąganie szyjki macicy poprzez hamowanie ekspresji genów kodujących białka związane ze skurczami (kanały jonowe, receptory oksytocyny i prostaglandyn oraz połączenia szczelinowe) w obrębie błony mięśniowej macicy. Chociaż stężenia progesteronu w krążeniu matki nie zmieniają się znacząco w tygodniach poprzedzających poród, to początek porodu, o czasie jak i przedwcześnie, wiąże się z funkcjonalnym wycofaniem aktywności progesteronu na poziomie macicy. Po podaniu dopochwowym progesteron mikronizowany szybko się wchłania i osiąga stałe stężenie w osoczu w przedziale 4 - 12 ng/ml, w zależności od dawki dobowej, przy znacznie mniejszej zmienności międzyosobniczej niż po podaniu doustnym. Progesteron jest w około 96% - 99% związany z białkami surowicy, głównie z albuminami (50% - 54%) i transkortyną (43% - 48%). Metabolizowany jest głównie w wątrobie. Wydalany jest z moczem w 95% w postaci metabolitów sprzężonych z kwasem glukuronowym - głównie 3α, 5β-pregnanediolu (pregnandiolu).

Reklama

Utrogestan - wskazania

Suplementacja fazy lutealnej w trakcie cykli stosowania technik wspomaganego rozrodu u kobiet (ART). Zapobieganie porodom przedwczesnym u kobiet w ciąży pojedynczej z krótką szyjką macicy (w badaniu ultrasonograficznym, szyjka macicy w połowie II trymestru ≤ 25 mm) i (lub) ze spontanicznymi porodami przedwczesnymi w wywiadzie.

Reklama

Utrogestan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych. Rak w obrębie gruczołu piersiowego lub dróg rodnych. Zakrzepowe zapalenie żył. Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Krwotok mózgowy. Porfiria. Poronienie zatrzymane.

Reklama

Utrogestan - ostrzeżenia

Preparat należy stosować tylko w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży i można stosować go wyłącznie dopochwowo. Lek nie jest odpowiedni jako środek antykoncepcyjny. Po stwierdzeniu poronienia zatrzymanego leczenie należy przerwać. Ze względu na zawartość lecytyny sojowej lek może powodować reakcje nadwrażliwości (pokrzywkę i wstrząs anafilaktyczny u pacjentek z nadwrażliwością). Ponieważ istnieje możliwy związek pomiędzy uczuleniem na soję i uczuleniem na orzeszki ziemne, pacjentki z uczuleniem na orzeszki ziemne powinny unikać stosowania preparatu.

Reklama

Utrogestan - ciąża

Nie zaobserwowano związku pomiędzy stosowaniem przez matkę naturalnego progesteronu we wczesnym okresie ciąży a wadami rozwojowymi płodu. Lek nie jest wskazany podczas karmienia piersią. Wykrywalne ilości progesteronu przenikają do mleka ludzkiego. Ponieważ lek jest wskazany do stosowania w celu suplementacji hormonu w przypadku niedomogi lutealnej u kobiet z obniżoną płodnością lub niepłodnych, nie wykazuje on szkodliwego wpływu na płodność.

Reklama

Utrogestan - efekty uboczne

Częstość nieznana: krwawienie z dróg rodnych, wydzielina z pochwy, świąd.

Utrogestan - interakcje

Preparat może zakłócać działania bromokryptyny i może zwiększać stężenie cyklosporyny w osoczu. Lek może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych czynności wątroby i (lub) parametrów endokrynologicznych. Metabolizm leku jest przyspieszany przez leki ryfamycynowe (takie jak ryfampicyna) i przez leki przeciwbakteryjne. Ketokonazol hamuje metabolizm progesteronu przez ludzkie mikrosomy wątrobowe (IC50 <0,1 µM). Ketokonazol jest znanym inhibitorem cytochromu P450 3A4. Dane te sugerują zatem, że ketokonazol może zwiększać biodostępność progesteronu. Kliniczne znaczenie tych obserwacji z badań in vitro jest nieznane.

Utrogestan - dawkowanie

Dopochwowo. Suplementacja fazy lutealnej w trakcie cykli stosowania technik wspomaganego rozrodu: zalecana dawka wynosi 600 mg/dobę w trzech dawkach podzielonych, od dnia transferu zarodka do co najmniej 7. tyg. ciąży i nie dłużej niż do 12. tyg. ciąży. Zapobieganie porodom przedwczesnym u kobiet w ciąży pojedynczej z krótką szyjką macicy i (lub) ze spontanicznymi porodami przedwczesnymi w wywiadzie: zalecana dawka wynosi 200 mg/dobę wieczorem przed snem, od około 20. tyg. ciąży do 34. tyg. ciąży. Szczególne grupy pacjentów. Brak odpowiedniego zastosowania leku u osób w podeszłym wieku oraz dzieci i młodzieży. Sposób podania. Kaps. należy wprowadzić głęboko do pochwy.

Utrogestan - uwagi

Lek wykazuje niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Luteina 50
Provera - skład i dawkowanie. Jak długo można stosować?
Lutinus
Prolutex

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!