Vitaminum PP Omega Pharma

Reklama

Działanie

Nikotynamid (witamina PP) jest prekursorem dwóch koenzymów: NAD i NADP, wchodzących w skład enzymów z klasy oksydoreduktaz. Pośredniczą one w przenoszeniu protonów i elektronów w enzymatycznych reakcjach utleniania komórkowego, przemianach węglowodanów, lipidów, białek, kwasów nukleinowych i porfiryn. Są odpowiedzialne za potencjał energetyczny komórek, a więc za prawidłowy tok metabolizmu w organizmie. Przedłużający się niedobór witaminy PP i tryptofanu jest przyczyną awitaminozy zwanej pelagrą. Po podaniu doustnym nikotynamid wchłania się w 60-80% w górnym odcinku jelita cienkiego, a następnie transportowany jest do wątroby i innych tkanek, gdzie uczestniczy jako NAD i NADP w przemianach metabolicznych. Jest metabolizowany i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania

Tabl. 50 mg. Profilaktyka i leczenie stanu niedoboru witaminy PP w organizmie, jeżeli objawy kliniczne wskazują na niewielki niedobór lub dieta pacjenta jest uboga w tę witaminę. Tabl. 200 mg. Leczenie stanu niedoboru witaminy PP w organizmie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroby wątroby. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą; u pacjentów z występującymi w przeszłości: żółtaczką, chorobami wątroby lub dróg żółciowych, chorobą wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, skazą moczanowa. W przypadku konieczności stosowania dużych dawek nikotynamidu (przekraczających 3 g na dobę) zaleca się monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych, stężenia kwasu moczowego we krwi u osób ze skazą moczanową oraz stężenia glukozy we krwi u osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy spodziewana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nikotynamid jest wydzielany do mleka kobiecego - zachować ostrożność podczas stosowania w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: zaczerwienie skóry, wysypka, rumień twarzy, pokrzywka, hepatotoksyczność i zwiększenie stężenia glukozy we krwi u osób z prawidłową glikemią przed rozpoczęciem leczenia. Podczas stosowania dużych dawek (3-6 g nikotynamidu na dobę) mogą wystąpić: ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Długotrwałe leczenie powoduje wzmożoną pigmentację skóry.

Interakcje

Stosowanie nikotynamidu z inhibitorami reduktazy HMG-CoA (statynami) zwiększa ryzyko miopatii. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza szybkość metabolizmu nikotynamidu. Alkohol lub gorące napoje podane w krótkim czasie po zażyciu nikotynamidu mogą potęgować zaczerwienienia skóry i uczucie pieczenia. Nikotynamid może zwiększać zapotrzebowanie na insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe. Zwiększa stężenie karbamazepiny we krwi.

Dawkowanie

Doustnie. Tabl. 50 mg: zwykle 1 tabl. 1 - 2 razy na dobę. Tabl. 200 mg: w zależności od stopnia niedoboru 2-3 tabl. na dobę w dawkach podzielonych, wyjątkowo do 5 tabl. na dobę w dawkach podzielonych. Ze względu na częste współwystępowanie niedoborów wielu witamin z grupy B oraz białek, równolegle należy podawać inne witaminy z grupy B w dawkach leczniczych oraz stosować dietę wysokobiałkową. Tabletki należy połknąć i popić przegotowaną chłodną wodą; stosować po posiłku.

Reklama

Uwagi

Pharmindex