Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Xylometazolin 123ratio

Spis treści

Reklama

Xylometazolin 123ratio - skład

1 dawka aerozolu (co odpowiada 0,09 ml aerozolu do nosa) zawiera 0,045 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Reklama

Xylometazolin 123ratio - działanie

Ksylometazolina, pochodna imidazoliny, jest sympatykomimetykiem działającym na receptory α-adrenergiczne. Działa obkurczająco na naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błon śluzowych i udrażnia nos. Działanie preparatu rozpoczyna się w 15 min po podaniu dawki (tzn. czas pierwszego pomiaru) i utrzymuje się przez kilka godzin (średnio przez 6-8 h).

Reklama

Xylometazolin 123ratio - wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 10 lat.

Reklama

Xylometazolin 123ratio - przeciwwskazania

Uczulenie na chlorowodorek ksylometazoliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować u osób po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej; u pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca) – za wyjątkiem badań diagnostycznych w celu rozpoznania wysychającego nieżytu nosa lub zanikowego nieżytu nosa. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Reklama

Xylometazolin 123ratio - ostrzeżenia

Lek może być stosowany, jeśli korzyści przewyższają potencjale ryzyko dla pacjenta w przypadku: leczenia inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą podwyższać ciśnienie krwi; ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych (np. w chorobie wieńcowej lub nadciśnieniu tętniczym); guza chromochłonnego (guza nadnercza); zaburzeń metabolicznych (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); porfirii; rozrostu gruczołu krokowego; zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, zwłaszcza w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Należy unikać bezpośredniego kontaktu preparatu z oczami. W przypadku długotrwałego stosowania lub w razie przedawkowania leków udrażniających nos może dojść do nasilenia działania leku. Nieprawidłowe stosowanie leków udrażniających nos może doprowadzić do: wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa, zaniku błony śluzowej nosa. W celu zachowania przynajmniej częściowej możliwości oddychania przez nos, przed aplikacją sympatykomimetyków do drugiego otworu nosowego, należy odczekać do czasu ustąpienia objawów w pierwszym nozdrzu.

Reklama

Xylometazolin 123ratio - ciąża

Dane z ograniczonej liczby badań nad stosowaniem ksylometazoliny w I trymestrze ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub na płód/noworodka. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały toksyczne działanie ksylometazoliny na reprodukcję podczas stosowaniu dawek przekraczających dawki terapeutyczne. Należy zachować ostrożność w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi lub objawów zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. W przypadku długotrwałego stosowania wysokich dawek nie można wykluczyć zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. Lek może być stosowany w okresie ciąży, zgodnie z zaleceniami, przez okres nie dłuższy niż 1 tydzień. Nie wiadomo czy ksylometazolina przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla niemowląt karmionych piersią. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub odstawieniu/zaprzestaniu przyjmowania preparatu po rozważeniu korzyści karmienia piersią dla dziecka i korzyści leczenia dla kobiety. Nie stwierdzono, aby chlorowodorek ksylometazoliny miał wpływ na płodność.

Reklama

Xylometazolin 123ratio - efekty uboczne

Często: uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie, suchość błon śluzowych nosa. Niezbyt często: układowe reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, świąd), wzmożony obrzęk błon śluzowych po odstawieniu preparatu, krwawienie w nosa. Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, nudności. Bardzo rzadko: nerwowość, bezsenność, senność/ospałość (głównie u dzieci), omamy (głównie u dzieci), ból głowy, zawroty głowy, arytmia, bezdech u niemowląt i noworodków, konwulsje (głównie u dzieci). Większość działań niepożądanych zgłaszanych u dzieci występuje na skutek przedawkowania ksylometazoliny.

Xylometazolin 123ratio - interakcje

Jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z: trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi; inhibitorami monoaminooksydazy, np. tranylcyprominą; lekami podwyższającymi ciśnienie może prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Z tego względu najlepiej jest unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z powyższymi lekami.

Xylometazolin 123ratio - dawkowanie

Donosowo. Dzieci w wieku 2-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, w zależności od potrzeby, ale maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Dzieci poniżej 2 lat: nie stosować.  Czas trwania leczenia: leku nie wolno stosować dłużej niż 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Jeśli po 3 dniach leczenia pacjent nie zauważył poprawy lub odczuwa pogorszenie stanu zdrowia, należy powtórnie ocenić stan klinicznych pacjenta. Długotrwałe i nadmierne stosowanie leku może doprowadzić do wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych i wtórnego nieżytu nosa. Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni. W przypadku przewlekłego nieżytu nosa, ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia atrofii błony śluzowej nosa, preparat można stosować tylko pod kontrolą lekarza. Przed zastosowaniem leku zaleca się pacjentom dokładnie oczyścić nos. Ostatnią dzienną dawkę zaleca się podać przed snem.

Xylometazolin 123ratio - uwagi

Lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Afrin
Nasivin
Oxalin
Resoxym

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!