Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Leczenie protetyczne - co to jest? Rodzaje uzupełnień w protetyce

Leczenie protetyczne to obecnie sposób na to, by jak najdłużej cieszyć się smacznymi pokarmami bez obaw o trudności z gryzieniem, ale też ważny aspekt zdrowotny. Braki zębów mogą prowadzić do wady zgryzu, wad wymowy czy osłabienia funkcji żucia, a nawet ryzyka utraty kolejnych zębów. Dlatego wizyta w gabinecie protetyka to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu, lecz przede wszystkim zdrowia i ogólnego komfortu życia.
Lekarz podczas leczenia protetycznego ogląda model ludzkiej szczęki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Leczenie protetyczne to obecnie szansa na uzupełnienie nawet niewielkich braków w uzębieniu, a nie tylko odtwarzanie wszystkich zębów.
  • Protetyka to możliwość zadbania o piękny uśmiech, ale też zachowanie prawidłowych funkcji żucia, uniknięcie ryzyka wystąpienia wad wymowy czy zapadania się policzków.
  • Nowoczesna protetyka bazuje na rozwiązaniach cyfrowych, dlatego wkłady, korony, mostki, protezy są precyzyjnie dopasowane do indywidualnego pacjenta.
Spis treści

Reklama

Na czym polega leczenie protetyczne?

Piękny uśmiech, a przy tym możliwość jedzenia pokarmów stałych pomimo dużych braków w uzębieniu? Dziś dzięki osiągnięciom protetyki stomatologicznej jest to jak najbardziej możliwe. Specjalistą działającym w tym zakresie jest protetyk, czyli dentysta, który zajmuje się m.in.:

  • rozpoznawaniem i terapią chorób narządu żucia,
  • terapią bezzębia,
  • odtwarzaniem zgryzu.

Co to jest leczenie protetyczne? Jego podstawową funkcją jest uzupełnianie braków w uzębieniu, a także odbudowywanie utraconych tkanek zębów. Na tym więc ściślej opiera się leczenie protetyczne. Wystarczy tylko spojrzeć na to, czym zajmuje się protetyka stomatologiczna. To dział stomatologii, gdzie łączona jest wiedza stomatologiczna, chirurgii szczękowej oraz ortodoncji.

Protetyk to stomatolog, którego zadaniem jest nie tylko przywracanie pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim funkcji związanych z gryzieniem, żuciem, a nawet prawidłową wymową. Braki w uzębieniu to ryzyko:

  • rozwinięcia wad zgryzu,
  • pojawienia się wad wymowy,
  • rozchwiania się innych zębów i w konsekwencji ich utraty,
  • trudności z gryzieniem i żuciem.

Leczenie protetyczne to więc szansa na to, by pomimo utraty zębów móc cieszyć się zdrowiem, prawidłową wymową, pięknym wyglądem i właściwym jedzeniem.

Reklama

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Podstawowym rodzajem uzupełnień protetycznych są protezy zębowe w postaci stałej lub wyjmowanej. Ruchome uzupełnienia protetyczne mogą mieć formę protezy:

  • całkowitej - tworzy się ją z akrylu. Może odtwarzać nawet wszystkie zęby;
  • acetalowej - wykonuje się ją z materiału dostosowującego się do kształtu jamy ustnej. Jest więc wygodna i bardziej odporna na zniekształcenia;
  • szkieletowej płyty - protezę odlewa się z metalu, a na nim dostawia się zęby. Proteza jest zamontowana na innych zębach, przez co lepiej się trzyma.

Specjalista może też założyć protezę na zatrzaskach, które eliminują konieczność np. stosowania mniej komfortowych klejów albo podpórek. Zatrzaski sprawiają, że proteza w jamie ustnej jest stabilna.

Nowoczesne protezy zębowe montuje się na implantach, przez co pacjent może z nich korzystać prawie jak ze swoich zębówProtezy dentystyczne całkowite to jednak rozwiązanie, które stosuje się dopiero, gdy pacjent nie będzie miał prawie wszystkich zębów. W procesie leczenia i rehabilitacji jamy ustnej stosuje się tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

Zanim pacjent straci wszystkie zęby, może swoje braki w uzębieniu uzupełnić z wykorzystaniem innych technik protetycznych. Wskazać tu można przede wszystkim na takie stałe uzupełnienia protetyczne jak:

  • korony zębowe - realizuje się je w przypadku dużego ubytku w zębie, aby poprawić jego estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Ząb nie musi być wyrwany, ponieważ na pozostającej części można stworzyć nadbudowę. Obecnie wykonuje się zwykle korony porcelanowe z podbudową metalową, a także korony pełnoceramiczne, których podbudowę stanowi tlenek cyrkonu. Wykorzystywanym rozwiązaniem są też korony teleskopowe, które mają część zewnętrzną i wewnętrzną i osadza się je w zębie cementem. Zewnętrzna część takiej korony połączona jest na stałe z protezą zębową w jamie ustnej;
  • mosty - zęby utracone po jednej stronie mogą być odbudowane za pomocą mostka, który jest montowany pomiędzy pozostającymi w jamie ustnej zębami. Zęby, które stanowią filary zwykle są nieco szlifowane, by mostek mógł zostać założony i miał solidne oparcie;
  • InlayOnlay - uzupełnienia protetyczne wykonane z kompozytu, których celem jest poprawa trwałości zęba. Takie wzmocnienie wygląda tak, jakby ząb nigdy nie był dotknięty próchnicą;
  • licówki - zazwyczaj są to licówki pełnoceramiczne. Ich celem jest poprawa wyglądu i funkcji estetycznych zębów. Licówki nakłada się często na uprzednio zeszliwowane zęby. To nakładki na zęby, które lekarz przykleja do części licowej zęba, stąd taka nazwa. W Internecie znaleźć można też do bezpośredniego zakupu licówki ruchome, które można wyjąć z ust w każdej chwili, ale lepiej po prostu skorzystać z pomocy sprawdzonego protetyka, a nie bazować na takich produktach. Ich pochodzenie może być nie do końca ustalone.

Reklama

Kiedy i dlaczego warto korzystać z leczenia protetycznego?

Wielu z nas leczenie protetyczne kojarzy się z protezami zębowymi. Owszem, ten specjalista zajmuje się również ich konstruowaniem, ale obecnie jego zadania są znacznie bardziej rozbudowane. Wizyta u niego to nie tylko szansa na ruchomą lub stałą protezę mocowaną na implantach. Nowoczesna protetyka to coś więcej. To również możliwość odbudowy protetycznej zęba, dostawianie brakujących pojedynczych zębów, a nie jednorazowo wszystkich czy większości.

Z osiągnięć protetyki dentystycznej korzystają więc ci pacjenci, którzy np. mają zniszczone lub uszkodzone pojedyncze zęby albo przeszli leczenie kanałowe wymagające utraty dużej tkanki zębowej. Gabinet protetyczny to dobry adres dla wszystkich tych, którzy doznali wypadku, uderzenia i uszkodzenia zębów w jamie ustnej.

Odbudowa protetyczna zęba po leczeniu kanałowym może odbywać się zarówno u tego samego stomatologa, który wykonywał zabieg, jak i bezpośrednio u protetyka. Taki specjalista może stworzyć koronę protetyczną po leczeniu kanałowym.

Koronę zębową zakłada się także w innych sytuacjach, np.:

  • gdy doszło do starcia zęba - dzieje się tak u osób z wadami zgryzu;
  • przy wrodzonej wadzie zęba, np. związanej z brakiem szkliwa albo jego zniekształceniu;
  • kiedy konieczne staje się wzmocnienie zęba, ponieważ istnieje ryzyko jego złamania.

Aby uformowanie zęba przebiegło precyzyjnie, można skorzystać z cyfrowego leczenia protetycznego. To nowoczesne rozwiązania w protetyce dentystycznej, które umożliwiają stworzenie odwzorowań z bardzo dużą dokładnością za pomocą narzędzi cyfrowych.

Do protetyka można zgłosić się także po licówki, czyli uzupełnienie stałe pozwalające poprawić lub zmienić kształt albo kolor zęba. Licówki zwykle tworzone są z cerami. Obecnie powszechnym rozwiązaniem są licówki na martwy ząb, które dadzą estetyczny efekt.

Zabiegi protetyczne to nie tylko szansa na zdrowo wyglądający, piękny uśmiech, ale przede wszystkim odbudowanie pewności siebie i możliwość korzystania z pełnego uzębienia podczas jedzenia pokarmów. Nowoczesna protetyka to jedzenie bez obaw i bólu.

Reklama

Jak przygotować się do leczenia protetycznego?

Obecnie technika dentystyczna i protetyczna jest bardzo rozwinięta, a wiele zabiegów wykonuje się tak, by maksymalnie zredukować ewentualny dyskomfort pacjenta. Jeśli masz jednak obawy, umów się na rozmowę ze specjalistą, który przedstawi Ci plan leczenia protetycznego i wyjaśni Ci:

  • jak będzie przebiegać zabieg,
  • jak wygląda rekonwalescencja,
  • jakie korzyści przyniesie zabieg,
  • jak często należy korzystać z kontroli po zabiegu.

Zanim podejmiesz się leczenia protetycznego, istotne jest też wyleczenie ognisk próchnicy czy wymienienie nieszczelnych wypełnień. Niezbędne staje się więc leczenie zachowawcze, ale o tym etapie z pewnością poinformuje Cię specjalista. Ważne również jest przygotowanie periodontologiczne, a więc profesjonalne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia. W niektórych przypadkach trzeba też przeprowadzić zabieg chirurgiczny, by usunąć pozostałości zębów, które nie nadają się do leczenia, a mogą utrudniać stworzenie protezy.

W zależności od rozmiaru usługi protetycznej cały proces przygotowania może przebiegać inaczej - aby jednak zarówno protetyka zęba, jak i całego uzębienia przebiegła sprawnie, stosuj się do zaleceń lekarskich.

Oczywiście, będziesz też musiał wyrazić zgodę pacjenta na leczenie protetyczne - to standardowa procedura, która ma na celu poinformowanie Cię o tym, jakie działania podejmie specjalista.

Po zabiegu trzeba pamiętać o właściwej higienie protezy, by nie dopuścić np. do pojawienia się stanów zapalnych czy dolegliwości bólowych.

Reklama

Cena leczenia protetycznego. Gdzie wykonać?

Choć NFZ finansuje leczenie protetyczne, czyni to w bardzo ograniczonym zakresie. W zasadzie refundowana jest jedynie akrylowa proteza zębowa i przysługuje ona pacjentom, którzy nie mają od 5 do 8 braków w uzębieniu (proteza częściowa) lub nie posiadają wcale uzębienia (proteza całkowita).

Oczywiście, leczenie w ramach publicznych usług może wiązać się z koniecznością długiego oczekiwania w kolejce, jednak wiele zależy od regionu i konkretnej placówki, z której korzystasz. W niektórych miejscach do lekarza na NFZ dostaniesz się znacznie szybciej.

Problem leży gdzie indziej. Chcąc skorzystać z naprawdę nowoczesnych rozwiązań, które spełnią swoje zadanie funkcjonalne i estetyczne, najlepiej stawiać na prywatne zabiegi protetyczne. Obecnie ceny leczenia protetycznego są już praktycznie na każdą kieszeń, a więc możliwość skorzystania z nich ma coraz większa grupa społeczeństwa.

Przeglądając cenniki protetyki stomatologicznej można wysnuć wniosek, że najwięcej kosztują protezy szkieletowe - to koszt rzędu ok. 2800 zł. Jednak, gdy zaczniesz działać wcześniej, gdy np. masz tylko kilka braków w uzębieniu i zależy Ci na moście albo potrzebujesz korony, zapłacisz około 500-800 zł.

Ceny licówek to około 1500 zł. Warto do tego doliczyć oczywiście koszt konsultacji. Pamiętaj, że z czasem proteza może wymagać naprawy - usługa protetyczna związana z naprawą protez to ok. 300 zł.

Leczenie protetyczne to sposób na to, by nie rezygnować z ulubionych pokarmów, obawiając się bólu związanego z gryzieniem, ale również szansa na olśniewający uśmiech i lepsze samopoczucie.

Bibliografia

  • Adenta, https://adenta.pl/, [dostęp: 01.02.2024].
  • T. Ciaputa, Podstawy wykonawstwa prac protetycznych, https://biblioteka.gumed.edu.pl/kolekcja/protetyka.pdf, [dostęp: 01.02.2024].
  • Materiały stosowane w protetyce stomatologicznej (podstawowe, pomocnicze), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Zakład Protetyki Stomatologicznej, Wykład 1, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/zaklad_protetyki_stomatologicznej/wyklad_1_-_materialy.pdf, [dostęp: 01.02.2024].
  • A. Żuławik i inni, Rehabilitacja protetyczna pacjenta z zaburzeniami zwarcia – opis przypadku, Protet Stomatol, 2017; 67(3): 287-293, http://www.protetstomatol.pl/pdf-100299-32277?filename=%20Prosthetic.pdf, [dostęp: 01.02.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Zawody medyczne z przyszłością. Asystentka i higienistka stomatologiczna.
Zawody medyczne z przyszłością. Asystentka i higienistka stomatologiczna - czy to Twoja ścieżka kariery?

Reklama