} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

7 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, wielkość zarodka

Według kalendarza ciąży 7 tydzień ciąży to drugi miesiąc i pierwszy trymestr ciąży. Zarodek jest wielkości dużej jagody, a waży około 1 grama. Podczas badania USG zarysowuje się postać małego człowieczka, który intensywnie rozwija się w macicy ciężarnej kobiety.
Kobieta w 7 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

7 tydzień ciąży – który to miesiąc?

7 tydzień ciąży oznacza drugi miesiąc ciąży. Pierwszy trymestr ciąży jest w środkowej fazie. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Ciężarna może już zauważyć poszerzenie w talii oraz powiększenie piersi. Warto od początku ciąży dbać o swój komfort i zacząć nosić dostosowane do powiększającego się brzucha ubrania, a także zakupić większy, miękki i delikatny stanik.

Na siódmy tydzień ciąży przypadają charakterystyczne objawy ciąży, pierwsze jej symptomy przyszła mama prawdopodobnie ma już za sobą. Obecnie do tkliwych piersi dołączają się pozostałe oznaki ciążowe, jak m.in. częste oddawanie moczu, nudności, wymioty, nadmierne wydzielanie śliny, ból głowy, bóle podbrzusza, omdlenia, zmęczenie oraz senność. Oczywiście nie każda kobiet doświadczy powyższych niedogodności.

Macica kobiety spodziewającej się dziecka osiąga wielkość grejpfruta. Natomiast szyjka macicy otrzymuje „strażnika” chroniącego ją przed infekcjami zewnętrznymi w postaci czopu, składającego się z gęstego śluzu. W środku macicy wytrwale rośnie zarodek, który rozpoczyna przeistaczanie się z „kijanki” w małego człowieka.

Reklama

7 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w siódmym tygodniu potrafią bardzo dokuczyć ciężarnej.

Z pewnością kobieta zauważyła powiększenie się biustu, jego nadwrażliwość na dotyk, a nawet bolesność piersi.

Innym typowym dla pierwszego trymestru symptomem ciążowym są nudności, wymioty oraz wiążący się z nimi ślinotok. Zmiany te są spowodowane burzą hormonów, która w tym czasie odbywa się w ciele kobiety będącej w ciąży. Zwykle przemijają z początkiem drugiego trymestru ciąży.

Trzecią utrudniającą funkcjonowanie oznaką ciąży jest częste oddawanie moczu, nawet co pół godziny, czy kilkanaście minut. Niestety, ta przypadłość może towarzyszyć ciężarnej aż do końca ciąży. Wynika ona ze zwiększonej ilości krwi przepływającej przez krwioobieg ciężarnej.

Kolejne niedogodności, które mogą pojawić się w drugim miesiącu ciąży to np. biała wydzielina z pochwy (leukorrhea), ból głowy, pobolewanie podbrzusza (odczuwalne jako ciągnięcie), nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego (m.in. zaparcia, wzdęcia, niestrawność, jadłowstręt, czy zgaga), omdlenia i zawroty głowy oraz rozedrganie emocjonalne i nieustanne zmęczenie.

Reklama

7 tydzień ciąży – wielkość zarodka

Płód w siódmym tygodniu ciąży zaczyna wyzbywać się wyglądu kijanki, przeobrażając się w maleńką istotę ludzką.

Wielkość zarodka w 7 tygodniu życia porównuje się do rozmiaru dużej jagody, ma około 2 cm długości, a waży około 1 g. Wymiar płodu podany w CRL warunkuje dokładne określenie wieku ciąży, a co się z tym wiąże – terminu porodu.

W tym czasie nieustannie rozrasta się główka dziecka, z wypustek barkowych i nóżkowych powoli najpierw kształtują się rączki, potem nóżki malucha. Powoli uwidacznia się żuchwa, koniuszek języka oraz tworzą się wargi ust. Rysują się także zalążki nerwów wzrokowych, widoczne jako dwie ciemne plamki, usytuowane po bokach głowy.

Narządy takie jak m.in. mózg, płuca, serce, nerki, organy płciowe wciąż doskonalą swoje funkcjonowanie. Układ pokarmowy rozszczepia się z systemem moczowo-płciowym. Następuje proces kostnienia żeber i kręgów kręgosłupa.

Łożysko, które za chwilę przejmie rolę ciałka żółtego, przygotowuje się do zaopatrywania zarodka w składniki odżywcze przechwycone z organizmu matki. Pępowina łączy mamę i jej dziecko.

Na ten okres przypada także powstawanie worka owodniowego, wypełnionego amortyzacyjnym płynem, który chroni płód przed wstrząsami i urazami zewnętrznymi.

Reklama

7 tydzień ciąży – USG

Siódmy tydzień ciąży to idealny czas na wykonanie pierwszego badania USG ciąży. Na monitorze urządzenia ultrasonograficznego przyszła mama dostrzeże swój mamy cud – dziecko. Najpewniej usłyszy też bicie serca swojej pociechy. Tętno płodu w 7 tygodniu ciąży powinno wynosić między 130, a 160 uderzeń na minutę.

Ginekolog wykonujący badanie ultrasonograficzne poda dokładne wymiary dziecka, a na podstawie odczytanego CRL, określić wiek ciąży i prawdopodobny termin urodzenia dziecka. Poza tym lekarz m.in. oceni prawidłowość budowy zarodka oraz macicy, a także zwróci uwagę na zagrożenia ciąży, jeśli takie się pojawią na tym etapie ciąży.

Reklama

7 tydzień ciąży – dieta w ciąży

Dieta w ciąży, odpowiednio dobrana do potrzeb ciężarnej, pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ułatwi poród, a także przyspieszy powrót do wagi sprzed ciąży po urodzeniu dziecka.

Być w ciąży nie znaczy jeść za dwoje, ale jeść dla dwojga, zatem kobieta powinna tak komponować swój jadłospis, żeby spożywane przez nią potrawy były pożywne, bogate w składniki odżywcze, minerały, przychylne organizmowi pierwiastki oraz witaminy.

Aby waga w ciąży była na poziomie zadowalającym przyszłą mamę oraz lekarza prowadzącego ciążę, a objawy ciąży były mniej dokuczliwe lub zniknęły całkowicie, należy stosować kilka prostych zasad:

  • Należy pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie (oprócz wody można przyjmować też soki warzywne, owocowe, herbatki ziołowe – trzeba je starannie dobierać bo nie wszystkie są korzystne dla ciężarnych, itp.);
  • Powinno się jeść jedynie świeże produkty, kupione w pewnych punktach;
  • Posiłki najlepiej serwować co 3-4 godziny, tak żeby w ciągu dnia przyjąć ich 5-6;
  • Powinno się trzymać stałych pór posiłków, a ostatni w ciągu dnia zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem;
  • Nie powinno się spożywać surowizny: surowego mięsa, jaj, itp.;
  • Nie wolno jeść fast foodów, gotowych dań pełnych konserwantów, sztucznych barwników, itp.;
  • Dobrze jest unikać pustych kalorii, czyli słodyczy, cukru, itd.;
  • Najlepiej szykować dania zawierające jak największą ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mlecznych;
  • Powinno się stawiać na naturalne produkty.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Seks po porodzie
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!