Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Afrin

Spis treści

Reklama

Afrin - skład

1 ml roztworu zawiera 500 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, glikol propylenowy.

Reklama

Afrin - działanie

Sympatykomimetyk działający miejscowo. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje przez 4-12 h.

Afrin - wskazania

Objawowe leczenie obrzęku błony śluzowej nosa w przebiegu takich chorób, jak przeziębienie, zapalenie zatok, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Reklama

Afrin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować u pacjentów: leczonych inhibitorami monoaminooksydazy oraz w czasie 2 tyg. od zakończenia leczenia takimi lekami; z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania; z suchym lub zanikowym zapaleniem błony śluzowej nosa; po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej; z ostrymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub z lewokomorową niewydolnością serca; z ciężkim nadciśnieniem tętniczym; w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Afrin - ostrzeżenia

Stosowanie dłuższe niż 3 dni może spowodować nawrót objawów (wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa). Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, z nadciśnieniem tętniczym, z nadczynnością tarczycy, z cukrzycą oraz z zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi rozrostem gruczołu krokowego. Stosować ostrożnie u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz maprotyliną. Używanie dozownika przez więcej niż jedną osobę może przyczynić się do szerzenia zakażeń. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas. Glikol propylenowy zawarty w preparacie może powodować podrażnienie skóry.

Reklama

Afrin - ciąża

Oksymetazolina może być stosowana w ciąży jedynie na zalecenie lekarza. Nie stwierdzono negatywnego wpływu oksymatazoliny na przebieg ciąży. Należy zachować ostrożność u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym lub objawami zmniejszonej perfuzji łożyskowej. Częste lub przedłużające się stosowanie dużych dawek może spowodować zmniejszenie perfuzji łożyskowej. Nie wiadomo czy oksymetazolina przenika do mleka matki. Z powodu braku wystarczających danych, preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Afrin - efekty uboczne

Mogą wystąpić (częstość nieznana): nadwrażliwość, nerwowość, podniecenie, niepokój, zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie, zaburzenia snu, senność, drżenie, ból głowy, omamy (szczególnie u dzieci), zaburzenia widzenia, tachykardia, kołatanie serca, zwiększone ciśnienie krwi, reaktywne przekrwienie, pieczenie w nosie, kłucie w nosie, kichanie, zwiększona ilość wydzieliny z nosa, zwiększone uczucie zatkanego nosa, suchość w nosie, suchość w jamie ustnej, podrażnienie nosa, podrażnienie gardła, obrzęk błony śluzowej nosa po odstawieniu leku, nudności, wysypka, drgawki (szczególnie u dzieci), osłabienie.

Afrin - interakcje

Jednoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, maprotyliny, innych leków obkurczających naczynia krwionośne lub inhibitorów monoaminooksydazy może nasilać działanie hipertensyjne oksymetazoliny.

Afrin - dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego. Dzieci w wieku 6 - 10 lat: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego. Dawkę można powtórzyć nie wcześniej niż po upływie 12 h. Preparatu nie należy stosować częściej niż 2 razy w ciągu doby i dłużej niż 3 dni.

Afrin - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Nasivin
Oxalin
Resoxym
Rhinazin

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!