Źródło

Altażel Oceanic

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym oraz miejscowo chłodzącym. Powoduje złagodzenie dolegliwości bólowych. Octanowinian glinu po zastosowaniu na skórę wykazuje działanie ściągające i zmniejszające obrzęk, wynikające z koagulacji białek powierzchniowych oraz zakończeń nerwów czuciowych w miejscu aplikacji, dodatkowo łagodzi odczyny zapalne. Działanie miejscowo chłodzące żelu związane jest z zawartością mentolu, substancji o działaniu zmniejszającym wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, jak również z parowaniem etanolu i wody, będących substancjami pomocniczymi w preparacie. Niewielka ilość glinu, która może zostać wchłonięta po podaniu miejscowym, jest wydalana z moczem. Niewielka ilość octanowinianu glinu może ulegać rozkładowi, w wyniku czego może uwalniać się octan, mający działanie zakwaszające w miejscu aplikacji.

Wskazania

Preparat przeznaczony do stosowania miejscowego w stłuczeniach oraz w obrzękach stawowych i pourazowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować preparatu: na otwarte, rozległe rany; na zakażoną skórę; na zmienioną chorobowo lub uszkodzoną skórę; na duże powierzchnie skóry; doustnie; długotrwale. Nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu z oczami lub błonami śluzowymi należy usunąć żel, spłukując go obficie dużą ilością wody. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zmiany na skórze, należy zaprzestać stosowania preparatu. W przypadku utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży i laktacji.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (rumień, świąd, pieczenie), które powinny ustąpić po zaprzestaniu stosowania żelu. W przypadku długotrwałego lub zbyt częstego stosowania preparatu może dojść do maceracji skóry, a u niektórych osób mogą pojawić się odczyny rumieniowe, grudkowe lub ziarninowe. W przypadku długotrwałego stosowania leku w ciężkiej niewydolności nerek istnieje ryzyko wystąpienia objawów hiperaluminemii (zwiększone stężenie jonów glinu we krwi) oraz hipofosfatemii (zmniejszone stężenie jonów fosforanowych we krwi).

Interakcje

Nie są znane.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat należy stosować na czystą i suchą skórę, 3 do 4 razy na dobę, co kilka godzin, najlepiej w postaci okładów wysychających, zapewniających dostęp powietrza do skóry. Dzieci i młodzież: preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Sposób podania. Nie należy stosować preparatu podopatrunkami okluzyjnymi lub pod folią. Można stosować tylko okłady wysychające, zapewniające dostęp powietrza do skóry. Nie stosować żelu dłużej niż przez 3 -5 dni.

Reklama

Uwagi

Lek stosowany miejscowo nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex