Znajdź lek

Angeliq

Spis treści

Działanie

Monofazowy, złożony preparat do leczenia dolegliwości okresu przekwitania. Estradiol zastępuje zanikającą produkcję estrogenów u kobiet po menopauzie i łagodzi objawy klimakterium. Zapobiega utracie masy kostnej po menopauzie lub wycięciu jajników. Szybko i całkowicie wchłania się po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie we krwi pojawia się po 6-8 h. W wyniku efektu pierwszego przejścia przez wątrobę biodostępność zmniejsza się do 5%. T0,5 wynosi 13-20 h. W 98-99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie z moczem i żółcią. Drospirenon zmniejsza indukowane przez estrogeny ryzyko wystąpienia hiperplazji endometrium. Jest antagonistą aldosteronu. Szybko i całkowicie wchłania się po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie we krwi pojawia się po 1 h. Biodostępność wynosi 76-85%. Średni T0,5 wynosi 35-39 h. W 95-97% wiąże się z białkami osocza. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie z kałem i moczem.

Wskazania

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet będących ponad 1 rok po menopauzie. Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie, obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych leków stosowanych w zapobieganiu osteoporozie. Doświadczenie dotyczące leczenia kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Rak piersi w wywiadzie, rozpoznany lub podejrzewany. Znane lub podejrzewane złośliwe nowotwory estrogenozależne (np. rak endometrium). Nieleczona hiperplazja endometrium. Przebyta lub obecna choroba zakrzepowo-zatorowa żył (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna). Czynna lub niedawno przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic (np. dławica piersiowa, zawał serca). Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie, do czasu aż wyniki testów czynnościowych wątroby powrócą do normy. Znana skłonność do zakrzepów (np. niedobór białka C, białka S, antytrombiny). Ciężka lub ostra niewydolność nerek. Porfiria.