ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Chlorchinaldin H

Spis treści

Reklama

Chlorchinaldin H - skład

1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i lanolinę.

Reklama

Chlorchinaldin H - działanie

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu chlorochinaldolu i octanu hydrokortyzonu. Chlorochinaldol jest pochodną 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na chelatowaniu jonów metali - głównie żelaza, znajdujących się na powierzchni patogennych mikroorganizmów, w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus. Ponadto chlorochinaldol działa grzybostatycznie na Candida albicans i pierwotniakobójczo. Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego na skórę, o słabym działaniu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

Reklama

Chlorchinaldin H - wskazania

Miejscowe leczenie ropnych, powierzchownych chorób skóry przebiegających z odczynem zapalnym oraz ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych schorzeń skóry, w tym także grzybicy, owrzodzenia podudzi - w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorochinaldol.

Reklama

Chlorchinaldin H - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na octan hydrokortyzonu, chlorochinaldol lub pochodne (np. kliochinol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Dzieci w wieku do 12 lat. Niewydolność wątroby lub nerek. Biegunki niebakteryjnego pochodzenia. Wirusowe zakażenia skóry. Dermatitis perioralis. Zarostowe zapalenie naczyń. Choroba Buergera (z powodu zaburzeń troficznych i opóźnienia gojenia ran). Nie stosować na  gruźlicze lub kiłowe zmiany skórne; na głębokie i rozległe rany ropne. Nie stosować profilaktycznie ani długotrwale.

Reklama

Chlorchinaldin H - ostrzeżenia

Jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania leku. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów, należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach. Wchłanianie kortykosteroidu jest zwiększone w obszarach skóry o cienkiej warstwie rogowej (np. w okolicy narządów płciowych, fałdów skóry, pachwin, u dzieci), gdy naskórek jest pozbawiony warstwy rogowej oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. Podczas długotrwałego leczenia może wystąpić zanik naskórka, trądzik posteroidowy oraz rozstępy skórne. Należy unikać stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką, pieluchą), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie kortykosteroidu oraz może powodować wystąpienie nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. W przypadku stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami, jest mało prawdopodobne wystąpienie ogólnych działań niepożądanych chlorochinaldolu, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, ponieważ chlorochinaldol w niewielkim stopniu wchłania się przez skórę. W razie wystąpienia objawów neurologicznych, zaburzenia widzenia należy przerwać leczenie. Po długotrwałym leczeniu (ok. 4 tyg.) wskazane badanie neurologiczne i okulistyczne. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i lanoliny, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Chlorchinaldin H - ciąża

Nie stosować w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży nie wolno stosować leku na duże powierzchnie zmienionej chorobowo skóry oraz długotrwale. Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, należy rozważyć czy korzyści wynikające z zastosowania leku u kobiet w późniejszym okresie ciąży są większe niż możliwe ryzyko dla płodu. Nie określono bezpieczeństwa stosowania u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Chlorchinaldin H - efekty uboczne

Częstość nieznana. Chlorochinaldol zawarty w preparacie może powodować: przemijające podrażnienie skóry, wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pieczenia, kontaktowe zapalenia skóry, odczyny uczuleniowe. Octan hydrokortyzonu zawarty w preparacie może powodować: podrażnienie skóry (np. zaczerwienienie, nadmierna suchość), zaniki skóry, teleangiektazje, zaburzenia pigmentacji skóry, zmiany trądzikopodobne, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po zastosowaniu opatrunków zamkniętych; stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać dermatitis perioralis, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń. W wyniku wchłaniania się hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, wynikające z uczulenia na substancje pomocnicze.

Chlorchinaldin H - interakcje

Preparat stosowany z czwartorzędowymi zasadami amoniowymi może powodować uczulenia. Nie należy stosować jednocześnie z innymi miejscowo stosowanymi preparatami zawierającymi jod lub metale o podobnym mechanizmie działania, gdyż zmniejszają one skuteczność leczenia. W czasie leczenia preparatem nie wolno przeprowadzać szczepień.

Chlorchinaldin H - dawkowanie

Zewnętrznie. Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy pokryć cienką warstwą maści raz lub 2 razy na dobę i przykryć jałową gazą. Na skórę twarzy należy stosować ostrożnie i przez krótki czas.

Chlorchinaldin H - uwagi


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!