Znajdź lek

Chlorchinaldin H

Spis treści

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu chlorochinaldolu i octanu hydrokortyzonu. Chlorochinaldol jest pochodną 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na chelatowaniu jonów metali - głównie żelaza, znajdujących się na powierzchni patogennych mikroorganizmów, w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus.Ponadto chlorochinaldol działa grzybostatycznie na Candida albicans i pierwotniakobójczo. Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego na skórę, o słabym działaniu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

Wskazania

Miejscowe leczenie ropnych, powierzchownych chorób skóry przebiegających z odczynem zapalnym oraz ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych schorzeń skóry, w tym także grzybicy, owrzodzenia podudzi - w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorochinaldol.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na octan hydrokortyzonu, chlorochinaldol lub pochodne (np. kliochinol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Dzieci w wieku do 12 lat. Niewydolność wątroby lub nerek. Biegunki niebakteryjnego pochodzenia. Wirusowe zakażenia skóry. Dermatitis perioralis. Zarostowe zapalenie naczyń. Choroba Buergera (z powodu zaburzeń troficznych i opóźnienia gojenia ran). Nie stosować na  gruźlicze lub kiłowe zmiany skórne; na głębokie i rozległe rany ropne. Nie stosować profilaktycznie ani długotrwale.