Znajdź lek

Climen

Spis treści

Działanie

Sekwencyjny preparat złożony, zawierający ester naturalnego 17β-estradiolu (walerianian estradiolu) oraz syntetyczną pochodną hydroksyprogesteronu (octan cyproteronu) o właściwościach progestagenowych, antygonadotropowych i antyandrogenowych. Preparat łagodzi objawy związane z niedoborem estradiolu u kobiet w okresie menopauzy oraz zmniejsza resorpcję kości i opóźnia lub zatrzymuje pomenopauzalny ubytek kości. Długotrwałe stosowanie preparatu zmniejsza ryzyko złamań kończyn u kobiet po menopauzie. Dodatek progestagenu do estrogenowej terapii zastępczej przez co najmniej 10 dni w cyklu zmniejsza ryzyko rozrostu endometrium oraz ryzyko wystąpienia gruczolakoraka w grupie kobiet z zachowaną macicą. Walerianian estradiolu wchłania się szybko i całkowicie po podaniu doustnym. Biodostępność wynosi około 3%. Pożywienie nie wpływa na biodostępność. Cmax występuje po 4-9 h od przyjęcia tabletki. Około 1 do 1,5% estradiolu w osoczu występuje w postaci wolnej, a 30-40% w postaci związanej z albuminami i globulinami wiążącymi hormony płciowe. Metabolizowany jest głównie w wątrobie, również w jelicie, nerkach, mięśniach szkieletowych i narządach docelowych. Większość metabolitów jest wydalana w postaci siarczanów i glukuronidów z moczem. Po zaprzestaniu leczenia powrót do wyjściowych wartości stężeń estradiolu i estronu następuje w ciągu 2-3 dni. Octan cyproteronu wchłania się szybko i całkowicie po podaniu doustnym. Biodostępność wynosi ok. 88%. Cmax występuje po 1-2 h po pojedynczym podaniu. Wiąże się prawie wyłącznie z albuminami. Około 3,5-4% całkowitego stężenia leku we krwi występuje w postaci wolnej. Jest wydalany głównie postaci metabolitów z moczem i z żółcią w stosunku 3:7 i T0,5 około 1,9 doby.

Wskazania

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet w wieku okołomenopauzalnym i po menopauzie. Profilaktyka osteoporozy w następstwie menopauzy u kobiet z wysokim ryzykiem złamań kości, kiedy leki stosowane w zapobieganiu osteoporozy są przeciwwskazane lub nie są dobrze tolerowane przez pacjentkę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Krwawienie z dróg rodnych, którego przyczyny nie wyjaśniono. Rak piersi - rozpoznany lub podejrzewany. Stwierdzone lub podejrzewane stany przednowotworowe lub nowotwory zależne od estrogenów (np. rak endometrium). Aktualne lub przebyte łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby. Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie, o ile parametry czynności wątroby nie powróciły do normy. Ostre tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. zawał serca, udar mózgu). Czynna zakrzepica żył głębokich, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich występowanie w przeszłości. Duże ryzyko zakrzepicy żylnej lub tętniczej. Znaczna hipertriglicerydemia. Nieleczony rozrost błony śluzowej trzonu macicy. Porfiria. Ciąża i okres karmienia piersią.