Deca-Durabolin

Spis treści

Deca-Durabolin - skład

1 ampułka (1 ml) zawiera 50 mg dekanianu nandrolonu.

Deca-Durabolin - Działanie

Preparat anaboliczny do stosowania domięśniowego. Ester dekanianowy nadaje preparatowi przedłużone działanie do około 3 tygodni po wstrzyknięciu. Nandrolon jest zbliżony chemicznie do testosteronu, jednak jego działanie anaboliczne w porównaniu z testosteronem jest silniejsze, a działanie androgenne słabsze. Wykazano, że nandrolon wpływa korzystnie na przemianę wapnia i zwiększa masę kości w przypadkach osteoporozy. U kobiet z rozsianym rakiem piersi powoduje cofanie się objawów na okres wielu miesięcy. Działa oszczędzająco na gospodarkę azotową organizmu, co wykorzystano w leczeniu niedoboru białka, np. w przewlekłych wyniszczających chorobach oraz po operacjach i ciężkich urazach (leczenie wspomagające leczenia właściwego, leczenia dietetycznego i żywienia pozajelitowego). Nandrolon nie posiada grupy a-alkilowej przy C17, której obecność jest odpowiedzialna za zaburzenia czynności wątroby i zastój żółci. Dekanian nandrolonu uwalnia się powoli do krwi z miejsca wstrzyknięcia, a okres połowicznej eliminacji wynosi 6 dni. We krwi ulega szybkiej hydrolizie z powstaniem nandrolonu, którego okres połowicznej eliminacji wynosi 1 h lub mniej. Okres połowiczny całego procesu hydrolizy dekanianu nandrolonu oraz dystrybucji i eliminacji nandrolonu wynosi 4,3 h. W wątrobie nandrolon ulega przemianie do metabolitów.

Reklama

Deca-Durabolin - wskazania

Osteoporoza. Leczenie wspomagające przy leczeniu swoistym i dietetycznym w stanach chorobowych z ujemnym bilansem azotowym.

Deca-Durabolin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dekanian nandrolonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża. Współistnienie lub podejrzenie raka stercza lub sutka u mężczyzn.

Deca-Durabolin - ostrzeżenia

Jeżeli wystąpią objawy wirylizacji, po omówieniu tego problemu z pacjentem należy rozważyć przerwanie leczenia. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością serca jawną lub utajoną, zaburzeniami czynności nerek, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności wątroby lub migreną (również w wywiadzie) ponieważ sterydy anaboliczne mogą czasami wywołać retencję płynów w organizmie. Ostrożnie stosować w  okresie wzrastania, ponieważ sterydy anaboliczne stosowane w dużych dawkach mogą przyspieszać kostnienie chrząstek nasadowych. U osób z cukrzycą lek może poprawić tolerancję glukozy, a więc zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Ostrożnie stosować  przy przerzutach raka piersi do kości. U tych pacjentów hiperkalcemia może wystąpić spontanicznie lub w wyniku leczenia sterydami anabolicznymi. Ten drugi przypadek może wskazywać na pozytywną odpowiedź nowotworu na leczenie hormonalne. W razie pojawienia się hiperkalcemii należy leczyć ją w pierwszym rzędzie a do leczenia hormonalnego powrócić dopiero po normalizacji stężenia wapnia.

Deca-Durabolin - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży ze względu na możliwość maskulinizacji płodu. W razie zajścia w ciążę  należy go odstawić. Nie należy stosować preparatu w czasie karmienia piersią.

Deca-Durabolin - efekty uboczne

Stosowanie dużych dawek, przedłużone leczenie i/lub zbyt częste podawanie mogą być przyczyną: wirylizacji, hiperlipidemii, zwiększonego libido, nadciśnienia, dysfonii, nudności, zaburzeń czynności wątroby, plamicy wątrobowej, trądziku, wysypki, świądu, hirsutyzmu, przedwczesnego kostnienia chrząstek nasadowych, utrudnionego oddawania moczu, łagodnego rozrostu prostaty, priapizmu, powiększenia prącia, powiększenia łechtaczki, rzadkiego miesiączkowania lub braku miesiączki, obrzęków, reakcji w miejscu podania, zmniejszenia stężenia cholesterolu HDL, zmniejszenia liczby plemników, zwiększenia stężenia hemoglobiny. Stosowanie sterydów anabolicznych w celu poprawy wydolności w sporcie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia.

Deca-Durabolin - interakcje

Steroidy anaboliczne mogą w cukrzycy zwiększyć tolerancję glukozy i zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Duże dawki leku mogą nasilać działanie przeciwzakrzepowe leków hamujących krzepnięcie krwi typu kumaryny, co pozwala na zmniejszenie dawki tych leków. Podawanie leku (50-100 mg/tydzień) w skojarzeniu z rhEPO (rekombinowana ludzka erytropoetyna), zwłaszcza u kobiet i młodych mężczyzn, umożliwia zmniejszenie dawki erytropoetyny, aby zmniejszyć objawy anemii.

Deca-Durabolin - dawkowanie

Preparat należy podawać głęboko domięśniowo. Osteoporoza: 50 mg co 3 tyg. Leczenie wspomagające w chorobach z ujemnym bilansem azotowym: 25-50 mg co 2 tyg. Dla uzyskania optymalnego działania terapeutycznego niezbędne jest podawanie odpowiednich ilości witamin, soli mineralnych i białek w diecie wysokokalorycznej. Początek działania terapeutycznego może różnić się u każdego pacjenta. Jeśli w ciągu 3-6 miesięcy terapii nie nastąpi satysfakcjonująca poprawa, leczenie należy zakończyć.

Deca-Durabolin - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->