Dexadent

Spis treści

Dexadent - Skład

1 g maści zawiera 10 mg octanu deksametazonu, 25 mg siarczanu framycetyny i 2,5 mg siarczanu polimyksyny B.

Dexadent - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego w stomatologii. Polimyksyna B działa bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne oraz w mniejszym stopniu na Gram-dodatnie poprzez uszkodzenie błony cytoplazmatycznej bakterii. Framycetyna działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne, w mniejszym stopniu promieniowce, krętki, pierwotniaki i niektóre grzyby, poprzez hamowanie biosyntezy białek i kwasów nukleinowych. Deksametazon jest kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz działa również przeciwalergicznie. Siarczan polimyksyny B nie wchłania się z przewodu pokarmowego, powierzchni błon śluzowych, a także po podaniu na błony śluzowe, skórę zmienioną zapalenie i oparzoną. Jest wydalany głównie przez nerki (do 60%, po upływie 12-24 h). Framycetyna nie wchłania się po zastosowaniu zewnętrznym na skórę, może jednak ulegać wchłanianiu po zastosowaniu miejscowym maści. Deksametazon dobrze się wchłania i jest głównie metabolizowany w wątrobie, a wydalany z moczem.

Reklama

Dexadent - Wskazania

Choroby miazgi zębów: próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi, przekrwienie miazgi, ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi. Choroby tkanek okołowierzchołkowych: ostre i przewlekłe zaostrzone.

Dexadent - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku do 4 lat.

Dexadent - Ostrzeżenia

Preparat nie powinien przebywać w ubytku i kanale dłużej niż 3-4 dni, gdyż może doprowadzić do zwyrodnienia miazgi oraz zahamować gojenie się zmian chorobowych w ozębnej.

Dexadent - Ciąża

Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży, chyba że będzie to konieczne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią.

Dexadent - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: ból leczonego zęba (najczęściej krótkotrwały - do 2 h).

Dexadent - Dawkowanie

Do stosowania na zęby i do kanału zębowego. W stanach zapalnych miazgi: po oczyszczeniu ubytku próchnicowego nanieść narzędziem np. zgłębnikiem lub małym upychadłem kulkowym niewielką ilość maści na dno ubytku i przykryć suchym tamponikiem waty. Ubytek należy szczelnie zamknąć odpowiednim materiałem tymczasowym maksymalnie na 3-4 dni, do momentu ustąpienia ostrych objawów zapalenia. W leczeniu kanałowym: po dokładnym mechanicznym opracowaniu kanału korzeniowego (usunięcie mas martwiczych lub zgorzelinowych, maksymalnym poszerzeniu kanału, przepłukaniu, wysuszenie kanału) wprowadza się maść do kanału igłą Lentulo i szczelnie zamyka na 3-4 dni. Dolegliwości bólowe powinny ustąpić po jednokrotnym zastosowaniu preparatu; jeśli dolegliwości nie ustąpiły lub się nasiliły należy powtórzyć opracowanie kanału korzeniowego. <br />Jednorazowo nie należy stosować preparatu w ilości większej niż odpowiadająca paskowi maści o długości 1 cm.

Dexadent - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolnośc prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->