Znajdź lek

Epiduo

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego. Adapalen, pochodna kwasu naftalenokarboksylowego o właściwościach zbliżonych do retynoidów, jest silnym modulatorem wpływającym na proces różnicowania komórek naskórka i proces keratynizacji oraz działającym przeciwzapalnie. Jego miejscowe stosowanie prowadzi do prawidłowego różnicowania komórek nabłonka i zmniejszenia liczby mikrozaskórników. W badaniach in vitro wykazano, że adapalen hamuje chemotaktyczną i chemokinetyczną odpowiedź leukocytów wielojądrzastych oraz przemianę kwasu arachidonowego, zmniejszając uwalnianie mediatorów stanu zapalnego. Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, zwłaszcza na Propionibacterium acnes - bakterie występujące w mieszku łojowo-włosowym objętym trądzikiem. Ponadto działa złuszczająco i keratolitycznie oraz hamuje wytwarzanie łoju, przeciwdziałając jego nadmiernemu wytwarzaniu w przebiegu trądziku. Wchłanianie adapalenu przez skórę jest nieznaczne. Nadtlenek benzoilu przenika w niewielkim stopniu przez skórę i jest metabolizowany do kwasu benzoesowego, który jest szybko eliminowany.

Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego z zaskórnikami, grudkami i krostkami u dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 9 lat i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Środki ostrożności

Nie stosować na skórę uszkodzoną lub popękaną (rozcięcia lub otarcia) oraz skórę z egzemą lub opaloną. Unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami, nozdrzami i błonami śluzowymi. Należy przerwać stosowanie leku w przypadku pojawienia się uczulenia. Unikać nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie UV. Unikać kontaktu preparatu z jakimkolwiek farbowanym materiałem, np. tkaninami lub włosami, ponieważ może to spowodować odbarwienie lub zmianę koloru. Żel zawiera glikol propylenowy (E1520), który może powodować podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Narażenie ogólnoustrojowe na retynoidy po zastosowaniu miejscowym jest znikome, a niekorzystny wpływ na płód jest mało prawdopodobny. Jednakże w ramach środków ostrożności miejscowe stosowanie retynoidów u kobiet w ciąży oraz planujących ciążę jest przeciwwskazane. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią, nie należy nanosić go na klatkę piersiową.

Działania niepożądane

Często: suchość skóry, zapalenie kontaktowe skóry z podrażnienia, uczucie pieczenia, podrażnienie skóry, rumień, złuszczanie się skóry (łuszczenie). Niezbyt często: świąd skóry i oparzenia słoneczne. Częstość nieznana: obrzęk powiek, reakcja anafilaktyczna, uczucie ucisku w gardle, duszność, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, swędzenie twarzy, ból skóry (piekący ból), pęcherzyki na skórze, przebarwienie skóry (nadmierne zabarwienie lub odbarwienie), pokrzywka, oparzenie w miejscu aplikacji (w większości przypadków „oparzenie w miejscu aplikacji” było powierzchowne, jednak notowano przypadki oparzenia drugiego stopnia lub ciężkiego oparzenia). Jeśli po naniesieniu preparatu pojawia się podrażnienie skóry (zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się lub pieczenie skóry oraz ból skóry (kłujący ból), to jego intensywność jest niewielka lub średnia, a objawy tolerancji miejscowej osiągają najwyższe nasilenie w czasie pierwszego tygodnia stosowania, po czym ustępują samorzutnie.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z innymi retynoidami, nadtlenkiem benzoilu lub lekami o podobnym mechanizmie działania. Podczas leczenia ostrożnie stosować kosmetyki złuszczające, podrażniające i wysuszające (zwiększone ryzyko wystąpienia podrażnienia).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu nanosić raz na dobę (wieczorem) na czystą i suchą skórę ze zmianami trądzikowymi, z wyjątkiem okolicy oczu i ust. Jeśli wystąpi podrażnienie, należy zastosować kremy nawilżające, które nie wpływają na tworzenie się zaskórników, rzadziej stosować preparat (np. co drugi dzień), czasowo lub całkowicie zaprzestać stosowania leku. Pierwsze objawy poprawy stanu klinicznego pojawiają się zwykle między 1 a 4 tyg. leczenia. Nie badano bezpieczeństwa i skuteczności preparatu u dzieci w wieku poniżej 9 lat.

Uwagi

Pharmindex