Gastrolit

Gastrolit to proszek do sporządzenia roztworu o działaniu nawadniającym. Zapobiega oraz leczy stany odwodnienia w czasie trwania biegunek zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Sprawdź wskazania do stosowania oraz skutki uboczne preparatu.     

Spis treści

Gastrolit - skład

1 saszetka zawiera 0,35 g chlorku sodu, 0,3 g chlorku potasu, 0,5 g wodorowęglanu sodu, 0,02 g wyciągu z rumianku (etanolowego) i 2,98 g glukozy. 1 saszetka zawiera 12 mmol sodu.

Gastrolit - Działanie

Preparat wieloelektrolitowy do nawadniania doustnego. Zawiera elektrolity, których niedobór stwierdza się często w biegunkach u dzieci (Na+, K+, Cl-, HCO3-). Podany odpowiednio wcześnie może zapobiec powstaniu kwasicy i zaburzeniom elektrolitowym, zwłaszcza w biegunkach u niemowląt. Zawartość glukozy stanowi źródło energii dla pokrycia podstawowych potrzeb organizmu oraz ułatwia wchłanianie elektrolitów. Substancje czynne zawarte w rumianku działają przeciwskurczowo i przeciwzapalnie. Po podaniu doustnym glukoza ulega przemianie do CO2 i H2O, a pozostałe składniki wydalane są głównie przez nerki i tylko w niewielkiej ilości z potem lub kałem. Po rozpuszczeniu roztwór zawiera 60 mmol/l sodu, 20 mmol/l potasu, 50 mmol/l chloru, 30 mmol/l wodorowęglanów, 80 mmol/l glukozy. Osmolalność roztworu po rozpuszczeniu 1 saszetki w 200 ml wody wynosi 240 mOsm/kg.

Reklama

Gastrolit - wskazania

Zapobieganie i leczenie stanów odwodnienia niewielkiego stopnia, w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci i osób dorosłych.

Gastrolit - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkaliemia. Ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej. Anuria.

Gastrolit - ostrzeżenia

Oliguria jest względnym przeciwwskazaniem do podawania płynów zawierających potas. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi lub z sercową niewydolnością krążenia (ze względu na zawartość sodu w preparacie). Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami wątroby bez zalecenia lekarza. Dzieci w wieku poniżej 2 lat powinny jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza. W przypadku biegunki trwającej dłużej niż 24-48 h pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. W razie wystąpienia wymiotów lub nieoddawania moczu w ciągu 6 h po zastosowaniu preparatu albo wystąpienia innych niepokojących objawów, należy określić przyczynę tych zaburzeń i podjąć odpowiednie leczenie. Ze względu na zawartość glukozy, nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz chorych na cukrzycę. Preparat zawiera 12 mmol sodu w przygotowanym roztworze, co należy uwzględnić u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Gastrolit - ciąża

Lek może być stosowany u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Gastrolit - efekty uboczne

Sporadycznie występują zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nudności i wymioty), niekiedy hiperkaliemia.

Gastrolit - interakcje

Ze względu na ryzyko hiperkaliemii leku nie należy podawać w skojarzeniu z lekami zwiększającymi stężenie potasu w organizmie (min. diuretyki oszczędzające potas, inhibitory konwertazy angiotensyny).

Gastrolit - dawkowanie

Doustnie. Zawartość 1 saszetki rozpuścić w 200 ml gorącej, przegotowanej wody i ostudzić. Odwodnienie Niemowlęta: przez pierwsze 4-6 h 50-100 ml/kg m.c., a następnie około 10 ml/kg m.c. po każdym płynnym stolcu. Dzieci 1-3 rż.: przez pierwsze 4 h 50 ml/kg m.c., a następnie około 10 ml/kg m.c. po każdym płynnym stolcu. Dzieci starsze, powyżej 3 rż.: przez pierwsze 4 h 500 ml (do zaspokojenia pragnienia), a następnie około 100-200 ml po każdym płynnym stolcu. Dorośli: przez pierwsze 4 h 500-1 000 ml (do zaspokojenia pragnienia), a następnie około 200 ml po każdym płynnym stolcu. Zapobieganie wystąpieniu odwodnienia: 10 ml/kg m.c. po każdym stolcu u niemowląt i małych dzieci; 200 ml po płynnym stolcu u dzieci starszych i dorosłych.

Gastrolit - uwagi

Lek nie ma wpływu na sprawność psychomotoryczną i nie ogranicza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemowlęta karmione piersią lub mieszankami powinny nadal otrzymywać taki sam pokarm; dzieci powyżej 1 rż. powinny nadal spożywać dietę odpowiednią do wieku.

Pharmindex
<-- popup -->