Znajdź lek

Klimonorm

Spis treści

Działanie

Dwufazowy preparat złożony zawierający naturalny żeński hormon płciowy: walerianian estradiolu oraz syntetyczną gestagenną pochodną 19-nortestosteronu: lewonorgestrel. Preparat łagodzi objawy związane z niedoborem estradiolu u kobiet w okresie menopauzy oraz zmniejsza resorpcję kości. Cykliczne stosowanie z lewonorgestrelem pozwala na wyeliminowanie mitogennego działania estrogenów na błonę śluzową macicy, przez co zmniejsza się ryzyko hiperplazji i raka błony śluzowej trzonu macicy. Walerianian estradiolu wchłania się szybko i całkowicie po podaniu doustnym. Cmax występuje po 2-4 h. Metabolizowany jest głównie w wątrobie. Estradiol i jego metabolity są wydalane z moczem w ciągu 48 h w postaci sprzężonej z kwasem siarkowym i glukuronowym, część jest eliminowana z kałem. Octan cyproteronu wchłania się szybko i całkowicie po podaniu doustnym. Cmax występuje po 1-2 h po pojedynczym podaniu. Jest wydalany głównie postaci metabolitów z moczem i z kałem. T0,5 wynosi 10-24 h.

Wskazania

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie. Profilaktyka osteoporozy w następstwie menopauzy u kobiet, u których występuje potencjalne ryzyko złamań kości, kiedy leki stosowane w zapobieganiu osteoporozy są przeciwwskazane lub nie są dobrze tolerowanie przez pacjentkę. Istnieją jedynie ograniczone doświadczenia dotyczące leczenia kobiet w wieku powyżej 65 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Czynny lub przebyty rak piersi, bądź też podejrzenie tego nowotworu. Zależny od estrogenów nowotwór złośliwy lub podejrzenie takiego nowotworu (zwłaszcza rak endometrium). Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii. Nieleczony rozrost błony śluzowej trzonu macicy. Przebyta idiopatyczna lub występująca obecnie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zwłaszcza zakrzepica żył głębokich, zator tętnicy płucnej). Czynne lub niedawno występujące zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (zwłaszcza dławica piersiowa, zawał serca). Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie, o ile parametry czynności wątroby nie powróciły do normy. Porfiria.