ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Nystatyna Teva

Spis treści

Reklama

Nystatyna Teva - skład

1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny. Preparat zawiera sacharozę, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu i sód.

Reklama

Nystatyna Teva - działanie

Przeciwgrzybiczy antybiotyk o budowie polienowej. Wykazuje działanie zarówno grzybostatyczne, jak i grzybobójcze. Działa poprzez wiązanie ze składnikami sterolowymi (głównie ergosterolem) błony cytoplazmatycznej wrażliwych grzybów. Powoduje to powstanie porów i kanalików, a tym samym zaburzenie ochronnej funkcji błony komórkowej, wydostanie się na zewnątrz składników komórki, przerwanie procesów metabolicznych i w efekcie - obumarcie komórki grzyba. Nystatyna działa szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida (w tym Candida albicans); nie działa na dermatofity i nie ma działania przeciwbakteryjnego. Po podaniu doustnym nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Enzymy trawienne przewodu pokarmowego nie wpływają na aktywność nystatyny. Wydalana jest w kale, prawie w całości w postaci nie zmienionej. Działanie terapeutyczne występuje po 24-72 h od podania.

Reklama

Nystatyna Teva - wskazania

Leczenie grzybic przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej (np. pleśniawki błon śluzowych dziąseł, języka, czerwieni wargowej) i przełyku. Profilaktycznie u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów.

Reklama

Nystatyna Teva - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nystatynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Nystatyna Teva - ostrzeżenia

Nie należy stosować doustnych postaci nystatyny w leczeniu grzybic układowych. U pacjentów z niewydolnością nerek nystatyna może wyjątkowo pojawić się w niewielkich stężeniach we krwi. U pacjentów wrażliwych na kwas benzoesowy i jego pochodne, preparat może wywołać reakcje alergiczne. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 1 ml przygotowanej zawiesiny, to znaczy preparat uznaje się za „wolny od sodu”. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku. Lek zawiera 116,9 mg kwasu benzoesowego w 5,8 g granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej. 1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 4,17 mg kwasu benzoesowego, może powodować nieimmunologiczną natychmiastową reakcję kontaktową możliwe, że w wyniku działania cholinergicznego. Zwiększona bilirubinemia występująca w następstwie wypierania z albuminy może zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków, która może rozwinąć się w żółtaczkę jąder podkorowych mózgu (złogi niesprzężonej bilirubiny w tkance mózgowej). Wchłanianie przez niedojrzałą skórę noworodka jest znaczące. Parahydroksybenzoesan metylu (E 218) i parahydroksybenzoesan propylu (E 216), lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Reklama

Nystatyna Teva - ciąża

W okresie ciąży nystatyna powinna być podawana tylko w przypadkach, gdy korzyść terapii przeważa nad ewentualnym ryzykiem dla płodu. Nie wiadomo czy nystatyna przenika do mleka matki - należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Nystatyna Teva - efekty uboczne

Rzadko: nudności, wymioty, biegunka, reakcje alergiczne (np. wysypka, pokrzywka) w tym zespół Stevensa-Johnsona (opisywany bardzo rzadko).

Nystatyna Teva - dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Leczenie grzybic jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę. Zawiesinę przed połknięciem należy trzymać w ustach tak długo, jak to jest możliwe. Leczenie grzybic przewodu pokarmowego: 500 000 j.m. do 1 000 000 j.m., co 6 h. Profilaktycznie (podczas antybiotykoterapii): 500 000 j.m., co 8 h. Niemowlęta, dzieci i młodzież. Pleśniawki jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę. Im dłużej przed połknięciem zawiesina pozostanie w ustach w kontakcie z zakażonym miejscem, tym skuteczność leku będzie większa. Leczenie grzybic przewodu pokarmowego: 200 000 j.m. do 2 000 000 j.m. na dobę, w 4 dawkach podzielonych. Zewnętrznie: 2-3 razy na dobę pędzlować jamę ustną. Sposób przygotowania: dodać przegotowanej, chłodnej wody do kreski znajdującej się na słoiku, a następnie wstrząsnąć do uzyskania zawiesiny (24 ml). Jeśli zajdzie potrzeba, po odstaniu ponownie uzupełnić wodą do kreski-czynność tą należy wykonać jednorazowo. Wstrząsnąć przed każdym użyciem preparatu.

Nystatyna Teva - uwagi

Przygotowaną zawiesinę należy zużyć w ciągu 7 dni. Przechowywać w temperaturze 2st.C - 8st.C.


Podobne leki
Edicin - skład i dawkowanie. Jak podawać?
Vancomycin-MIP
Xifaxan - ulotka leku (tabletek)
Vancotex

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!