Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Pangrol

Spis treści

Reklama

Pangrol - skład

1 kaps. 10 000 zawiera pankreatynę wieprzową o aktywności enzymatycznej: 10 000 j. Ph. Eur. lipazy; 9 000 j. Ph. Eur. amylazy; 500 j. Ph. Eur. proteazy. 1 kaps. 25 000 zawiera pankreatynę wieprzową o aktywności enzymatycznej: 25 000 j. Ph. Eur. lipazy; 22 500 j. Ph. Eur. amylazy; 1 250 j. Ph. Eur. proteazy.

Reklama

Pangrol - działanie

Pankreatyna zawiera enzymy zewnątrzwydzielnicze: lipazę, alfa-amylazę, trypsynę, chymotrypsynę i inne enzymy oraz substancje nieposiadające aktywności enzymatycznej. Lipaza trzustkowa odszczepia kwasy tłuszczowe z cząsteczki triglicerydu w pozycji 1 i 3. W ten sposób powstałe wolne kwasy tłuszczowe i 2-monoglicerydy są szybko wychwytywane, głównie w górnej części jelita cienkiego, przy pomocy kwasów żółciowych. Trypsyna podobnie jak endopeptydaza, rozkłada wiązania peptydowe zawierające lizynę i argininę, w ten sposób wraz z innymi enzymami rozszczepiającymi wiązania peptydowe, prowadzi do powstawania aminokwasów i małych peptydów. W oparciu o wyniki ostatnich badań przyjmuje się, że aktywna trypsyna w górnej części jelita cienkiego, w mechanizmie sprzężenia zwrotnego, hamuje wydzielanie trzustkowe. Przeciwbólowe działanie produktów pankreatyny opisywane w niektórych badaniach, przypisuje się temu efektowi. Alfa-amylaza, podobnie jak endoamylaza, bardzo szybko rozkłada wielocukry zawierające glukozę, w związku z czym nawet w przypadku znacznego zmniejszenia aktywności wydzielniczej trzustki w przebiegu chorób, jej aktywność jest zazwyczaj wystarczająca. Po podaniu doustnym w żołądku z samoistnie rozpuszczającej się kapsułki, uwalniają się minitabletki, które następnie równomiernie rozmieszczają się w masie pokarmowej. Powłoczka minitabletek oporna na działanie kwasu żołądkowego, chroni enzymy wrażliwe na działanie kwasu przed ich inaktywacją przez kwas żołądkowy. Enzymy są uwalniane dopiero po przedostaniu się minitabletek do obojętnego lub lekko zasadowego środowiska jelita cienkiego, po rozpuszczeniu powłoczki. Pankreatyna nie jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym, wydalana jest z kałem, przy czym jej większa część jest rozkładana lub denaturowana przez soki trawienne lub bakterie.

Reklama

Pangrol - wskazania

Uzupełnianie enzymów trzustkowych w zaburzeniach trawienia wynikających z braku lub niedostatecznego wydzielania i (lub) działania enzymów trzustkowych w dwunastnicy. Takie zaburzenia mogą wystąpić w wyniku np.: przewlekłego zapalenia trzustki niezależnie od jego przyczyny (na tle alkoholowym, urazowym, autoimmunologicznym, polekowym, zwapnienia tropikalnego, samoistnego); mukowiscydozy; zwężenia przewodu trzustkowego spowodowanego np., przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe; zaburzeń wątroby i dróg żółciowych; całkowitej lub częściowej resekcji trzustki i wycięcia trzustki i dwunastnicy; przyspieszonego pasażu jelitowego na skutek resekcji żołądka i jelita cienkiego, stresu lub chorób zapalnych jelit; spożywania ciężkostrawnych pokarmów roślinnych, tłuszczów i pokarmów, do których układ trawienny nie jest przyzwyczajony oraz wynikające z tego zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych i niestrawność; choroby trzewnej; choroby zapalnej jelit (zwłaszcza choroby Crohna); cukrzycy; zespołu nabytego braku odporności (AIDS); zespołu Shwachmana; zespołu Sjögrena. Preparat można stosować u osób dorosłych (w tym także osób w podeszłym wieku) i dzieci.

Reklama

Pangrol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, na mięso wieprzowe (alergia na mięso wieprzowe) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre zapalenie trzustki i ostre napady w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w fazie zaostrzenia choroby. Sporadyczne podawanie preparatu jest właściwe w fazie ustępowania choroby, w trakcie rozszerzania diety doustnej, jeżeli występują cechy utrzymywania się zaburzeń trawienia.

Reklama

Pangrol - ostrzeżenia

Niedrożność jelit jest znanym powikłaniem u pacjentów z mukowiscydozą. W przypadku wystąpienia objawów niedrożności należy wziąć pod uwagę możliwość występowania zwężeń jelit. W ramach środków ostrożności jakiekolwiek nietypowe objawy ze strony jamy brzusznej lub zmiany dotychczasowych objawów powinny być zbadane w celu wykluczenia uszkodzenia jelit. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów przyjmujących ponad 10000 j. Ph. Eur.lipazy na kg masy ciała na dobę. Lek zawiera czynne enzymy, które, w przypadku uwolnienia w jamie ustnej, na przykład poprzez żucie, mogą prowadzić do uszkodzenia (owrzodzeń) błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego należy zachować ostrożność i połykać kapsułki preparatu w całości.

Reklama

Pangrol - ciąża

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży, nie należy przyjmować preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Reklama

Pangrol - efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcje alergiczne typu natychmiastowego (takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, kichanie, łzawienie oczu, skurcz oskrzeli, duszność), reakcje nadwrażliwości dotyczące przewodu pokarmowego, biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, ból brzucha, nudności, wymioty; u pacjentów z mukowiscydozą, po podaniu dużych dawek enzymów trzustkowych opisywano występowanie zwężeń w regionie krętniczo-kątniczym i w części wstępującej okrężnicy. Częstość nieznana: u pacjentów z mukowiscydozą, głównie u osób przyjmujących duże dawki pankreatyny, może dojść do zwiększonego wydalania kwasu moczowego z moczem; u tych pacjentów należy sprawdzać stężenie kwasu moczowego w moczu, aby zapobiec powstawaniu kamieni z kwasu moczowego.

Pangrol - interakcje

Przyjmowanie gotowych produktów zawierających enzymy trzustkowe może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego, co oznacza, że konieczne może być podawanie dodatkowych ilości kwasu foliowego. Preparat może osłabiać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych: akarbozy i miglitolu.

Pangrol - dawkowanie

Doustnie. Dawka 10 000 j. Ph. Eur. lipazy: 2 –4 kapsułki na każdy posiłek (co odpowiada od 20 000 do 40 000 j. Ph. Eur. lipazy). Dawka 25 000 j. Ph. Eur. lipazy: 1 kaps. na każdy posiłek (co odpowiada od 25000 j. Ph. Eur. lipazy). Dawkowanie zależy od stopnia niewydolności trzustki. Zalecana dawka lipazy wynosi 20 000-40 000 j. Ph. Eur. na jeden posiłek, ale można przyjmować większe dawki. Celem leczenia preparatem jest uzyskanie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała i normalizacji częstości wypróżnień lub konsystencji stolców. Zwiększenie dawkowania może odbywać się tylko pod nadzorem lekarza, a jego celem powinno być uzyskanie poprawy w odniesieniu do objawów (np. stolców tłuszczowych, bólu żołądka). Nie należy przekraczać dobowej dawki 15 000-20 000 jednostek lipazy/kg mc. Dzieci i młodzież: dawkowanie u dzieci ustala lekarz. Pacjenci  z mukowiscydozą. U dzieci i  dorosłych z mukowiscydozą, zalecana dawka lipazy wynosi do 1 000 –2 000 j. Ph. Eur./kg mc./posiłek. Dawka 10 000 j. Ph. Eur. lipazy: pacjenci z mukowiscydozą o mc. 10 kg powinni przyjmować 1-2 kaps./posiłek (odpowiednik 10000 –20000 j. Ph. Eur. lipazy na posiłek). Dawka 25 000 j. Ph. Eur. lipazy: pacjenci z mukowiscydozą o mc. 25 kg powinni przyjmować 1 –2 kaps. preparatu/na posiłek (odpowiednik 25 000 –50 000 j. Ph. Eur. lipazy/posiłek). Liczbę kapsułek przyjmowanych w trakcie posiłku należy zwiększać wraz ze wzrostem masy ciała. Jeżeli pacjent z mukowiscydozą wymaga większej dawki niż 1 000 -2 000 j. Ph. Eur./kg mc./posiłek, liczba kaps. przyjmowanych w trakcie każdego posiłku będzie większa, natomiast nie należy przekraczać maksymalnej dawki 15 000 –20 000 jednostek lipazy/kg mc. Sposób podawania. Kapsułki należy połykać w całości w trakcie posiłku, popijając dużą ilością płynu. W celu ułatwienia przyjęcia, kaps. można otworzyć a jej zawartość połknąć w całości z niewielką ilością płynu. Należy zachować ostrożność i połykać kapsułki w całości ponieważ jego skuteczność może ulec osłabieniu na skutek żucia a zawarte w preparacie enzymy, w przypadku uwolnienia w jamie ustnej, mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Czas trwania leczenia: czas przyjmowania nie jest ograniczony, zależy od przebiegu choroby i jest ustalany przez lekarza.

Pangrol - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Citropepsin
Combizym
Lipancrea
Mixtura Pepsini

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!