Rozex

Reklama

Działanie

Chemioterapeutyk (pochodna nitroimidazolu) do stosowania miejscowego. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Przypuszczalny mechanizm działania w trądziku różowatym oparty jest na właściwościach przeciwbakteryjnych i (lub) przeciwzapalnych. Wielkość ekspozycji po miejscowym zastosowaniu 1 g metronidazolu jest niewielka - ok. 1,4% wartości AUC uzyskanej po zastosowaniu doustnym 250 mg metronidazolu.

Wskazania

Krem, żel: miejscowe leczenie zmian zapalnych o charakterze grudek i krostek, w przebiegu trądziku różowatego; miejscowe leczenie zakażeń skóry. Emulsja: miejscowe leczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na metronidazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, należy zmniejszyć częstotliwość stosowania preparatu lub czasowo przerwać terapię. W trakcie terapii należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i sztuczne źródła promieniowania UV (np. w solariach). Metronidazol pod wpływem promieniowania UV jest przekształcany do nieaktywnego metabolitu, co znacząco zmniejsza jego skuteczność. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z "dyskrazją” krwi (metronidazol jest pochodną nitroimidazolową). Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz p-hydroksybenzoesan metylu i p-hydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Emulsja zawiera sorbinian potasu oraz alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: sucha skóra, rumień, świąd, uczucie dyskomfortu skóry (pieczenie, ból, kłucie), podrażnienie skóry, pogorszenie objawów trądziku. Niezbyt często: niedoczulica, mrowienie i drętwienie kończyn, metaliczny smak w ustach, nudności. Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry, złuszczanie się skóry, obrzęk twarzy.

Interakcje

Ze względu na niewielkie wchłanianie metronidazolu po zastosowaniu miejscowym, ryzyko wystąpienia interakcji z lekami o działaniu ogólnym jest mało prawdopodobne. Metronidazol stosowany doustnie może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny i pochodnych kumaryny, powodując wydłużenie czasu protrombinowego; nie wiadomo czy miejscowe stosowanie metronidazolu wpływa na długość czasu protrombinowego; w rzadkich przypadkach odnotowano zmiany wartości INR po jednoczesnym zastosowaniu preparatu i leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Należy wziąć pod uwagę, że u nielicznych pacjentów stosujących metronidazol doustnie, po wypiciu alkoholu obserwowano reakcje podobne do reakcji, jakie występowały po wypiciu alkoholu podczas stosowania disulfiramu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu, kremu lub emulsji nakłada się na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Przed użyciem należy umyć leczone miejsca emulsją do pielęgnacji nadwrażliwej i delikatnej skóry twarzy. Po zastosowaniu preparatu pacjenci mogą stosować tylko takie kosmetyki, które nie powodują powstawania zaskórników i nie mają działania ściągającego. Czas leczenia wynosi zazwyczaj 3-4 mies. Okres stosowania leku nie powinien być przedłużany. Natomiast, jeżeli uzyskano wyraźną poprawę kliniczną, można zalecić kontynuację terapii przez kolejne 3 lub 4 mies., zależnie od nasilenia zmian. W przypadku braku poprawy klinicznej leczenie należy przerwać. W badaniach klinicznych stosowano metronidazol miejscowo w leczeniu trądziku różowatego przez okres 2 lat. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex