Rozex

Spis treści

Rozex - skład

1 g żelu, kremu lub emulsji do stosowania na skórę zawiera 7,5 mg metronidazolu.

Rozex - Działanie

Chemioterapeutyk (pochodna nitroimidazolu) do stosowania miejscowego. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Przypuszczalny mechanizm działania w trądziku różowatym oparty jest na właściwościach przeciwbakteryjnych i (lub) przeciwzapalnych. Wielkość ekspozycji po miejscowym zastosowaniu 1 g metronidazolu jest niewielka - ok. 1,4% wartości AUC uzyskanej po zastosowaniu doustnym 250 mg metronidazolu.

Reklama

Rozex - wskazania

Krem, żel: miejscowe leczenie zmian zapalnych o charakterze grudek i krostek, w przebiegu trądziku różowatego; miejscowe leczenie zakażeń skóry. Emulsja: miejscowe leczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego.

Rozex - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na metronidazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Rozex - ostrzeżenia

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, należy zmniejszyć częstotliwość stosowania preparatu lub czasowo przerwać terapię. W trakcie terapii należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i sztuczne źródła promieniowania UV (np. w solariach). Metronidazol pod wpływem promieniowania UV jest przekształcany do nieaktywnego metabolitu, co znacząco zmniejsza jego skuteczność. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z "dyskrazją” krwi (metronidazol jest pochodną nitroimidazolową). Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz p-hydroksybenzoesan metylu i p-hydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Emulsja zawiera sorbinian potasu oraz alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Rozex - ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Rozex - efekty uboczne

Często: sucha skóra, rumień, świąd, uczucie dyskomfortu skóry (pieczenie, ból, kłucie), podrażnienie skóry, pogorszenie objawów trądziku. Niezbyt często: niedoczulica, mrowienie i drętwienie kończyn, metaliczny smak w ustach, nudności. Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry, złuszczanie się skóry, obrzęk twarzy.

Rozex - interakcje

Ze względu na niewielkie wchłanianie metronidazolu po zastosowaniu miejscowym, ryzyko wystąpienia interakcji z lekami o działaniu ogólnym jest mało prawdopodobne. Metronidazol stosowany doustnie może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny i pochodnych kumaryny, powodując wydłużenie czasu protrombinowego; nie wiadomo czy miejscowe stosowanie metronidazolu wpływa na długość czasu protrombinowego; w rzadkich przypadkach odnotowano zmiany wartości INR po jednoczesnym zastosowaniu preparatu i leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Należy wziąć pod uwagę, że u nielicznych pacjentów stosujących metronidazol doustnie, po wypiciu alkoholu obserwowano reakcje podobne do reakcji, jakie występowały po wypiciu alkoholu podczas stosowania disulfiramu.

Rozex - dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu, kremu lub emulsji nakłada się na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Przed użyciem należy umyć leczone miejsca emulsją do pielęgnacji nadwrażliwej i delikatnej skóry twarzy. Po zastosowaniu preparatu pacjenci mogą stosować tylko takie kosmetyki, które nie powodują powstawania zaskórników i nie mają działania ściągającego. Czas leczenia wynosi zazwyczaj 3-4 mies. Okres stosowania leku nie powinien być przedłużany. Natomiast, jeżeli uzyskano wyraźną poprawę kliniczną, można zalecić kontynuację terapii przez kolejne 3 lub 4 mies., zależnie od nasilenia zmian. W przypadku braku poprawy klinicznej leczenie należy przerwać. W badaniach klinicznych stosowano metronidazol miejscowo w leczeniu trądziku różowatego przez okres 2 lat. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Rozex - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->