Nowy sklep

już ON-LINE

Zindaclin

Działanie

Antybiotyk linkozamidowy w postaci preparatu do miejscowego stosowania. Działa bakteriostatycznie na tlenowe i beztlenowe bakterie Gram-dodatnie (w tym Propionibacterium acnes). Powoduje zmniejszenie liczby bakterii P. acnes obecnych na skórze i w mieszkach włosowych, które są uznawane za jeden z czynników etiologicznych trądziku pospolitego. Klindamycyna zastosowana miejscowo w postaci żelu w niewielkim stopniu wchłania się do krążenia.

Wskazania

Trądzik pospolity o nasileniu niewielkim do umiarkowanego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

Lek należy odstawić w przypadku wystąpienia biegunki. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry. Stosowanie żelu pod opatrunkiem zamkniętym nasila ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często obserwowano suchość skóry, rumień, pieczenie, podrażnienie skóry w okolicy oczu, nasilenie zmian trądzikowych, świąd skóry. Rzadko: bolesność i łuszczenie skóry.

Interakcje

Klindamycyna działa synergicznie z metronidazolem oraz antagonistycznie z erytromycyną.

Dawkowanie

Cienką warstwę żelu nanosi się raz na dobę na zmienioną chorobowo skórę. Po 6-8 tyg. należy ocenić skuteczność leczenia. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 12 tyg.

Uwagi

Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Pharmindex