Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Zyrtec - D

Spis treści

Reklama

Zyrtec - D - skład

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg dichlorowodorku cetirizyny i 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny.

Reklama

Zyrtec - D - działanie

Połączenie leku przeciwhistaminowego i sympatykomimetycznego. Cetirizyna jest selektywnym antagonistą receptora H1. Szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Z białkami osocza wiąże się w 93%. Nie jest w znaczącym stopniu metabolizowana podczas pierwszego przejścia przez wątrobę. Jest wydalana z moczem, głównie w postaci niezmienionej (65%). T0,5 wynosi 9 h. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wykazującym głównie aktywność α-mimetyczną. Zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego. Podana w postaci o przedłużonym uwalnianiu osiąga stężenie maksymalne w osoczu w ciągu 8 h. Jest metabolizowana w wątrobie w około 25-50% i wydalana z moczem w postaci niezmienionej oraz jako metabolit.

Reklama

Zyrtec - D - wskazania

Leczenie objawów związanych z sezonowym lub całorocznym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, świąd nosa i spojówek).

Reklama

Zyrtec - D - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, efedrynę lub pochodne piperazyny. Nie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, ciężką niewydolnością nerek, nieleczoną nadczynnością gruczołu tarczowego, ciężką arytmią, zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym lub zatrzymaniem moczu. Nie podawać w trakcie leczenia inhibitorami MAO i w ciągu 14 dni po jego zakończeniu ani podczas stosowania leków hipotensyjnych (m.in. β-adrenolityki), sympatykomimetyków, dihydroergotaminy lub pochodnych amfetaminy. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Reklama

Zyrtec - D - ostrzeżenia

Nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ostrożnie stosować u pacjentów powyżej 50 lat, z cukrzycą, nadczynnością gruczołu tarczowego, tachykardią, arytmią, dławicą piersiową, umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby, rozrostem gruczołu krokowego, zaburzeniami czynności moczowodów, przebytym udarem lub zwiększonym ryzykiem jego wystąpienia, a także po spożyciu alkoholu. Zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, linezolid, guanetydynę, rezerpinę, pochodne fenotiazyny, leki uspokajające.

Reklama

Zyrtec - D - ciąża

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Zyrtec - D - efekty uboczne

Często obserwowano tachykardię, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, osłabienie, ból i zawroty głowy, senność lub bezsenność, nerwowość; niezbyt często - pobudzenie i niepokój. Rzadko występują wymioty, arytmia, reakcje nadwrażliwości, drgawki, drżenie, omamy, zaburzenia oddawania moczu, suchość skóry, wysypka, zwiększona potliwość, pokrzywka, bladość, nadciśnienie tętnicze, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi. Bardzo rzadko mogą wystąpić zaburzenia smaku, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, zapaść krążeniowa.

Zyrtec - D - interakcje

Jednoczesne stosowanie pseudoefedryny z inhibitorami MAO, β-adrenolitykami, dihydroergotaminą, linezolidem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Sympatykomimetyki mogą osłabiać hipotensyjne działanie metyldopy oraz α- i β-adrenolityków. W skojarzeniu z glikozydami naparstnicy może zwiększyć się ektopowa aktywność stymulatora (nie stosować łącznie). Stosowanie wziewnych halogenowych środków znieczulenia ogólnego (chloroform, enfluran, izofluran, cyklopropan, halotan) w skojarzeniu z preparatem może wywołać lub nasilić arytmię komorową. Leki zobojętniające HCl oraz inhibitory pompy protonowej zwiększają wchłanianie pseudoefedryny, natomiast kaolin je zmniejsza.

Zyrtec - D - dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat doustnie 1 tabl. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Pacjentom z umiarkowana niewydolnością nerek lub wątroby podaje się 1 tabl. na dobę.
Uwaga. Tabletek nie należy dzielić, rozgryzać ani żuć. Nie stosować dłużej niż 2-3 tygodnie; po ustąpieniu ostrych objawów można leczenie kontynuować, stosując lek przeciwhistaminowy bez dodatku pseudoefedryny.

Zyrtec - D - uwagi

Nie przekraczać zalecanych dawek. Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.


Podobne leki
Cirrus Duo
Claritine Active
NeoAfrin
Actifed

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!