To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Autyzm dziecięcy – diagnoza i objawy

Ponad 70 lat temu Leo Kanner jako pierwszy użył terminu „autyzm wczesnodziecięcy”, do opisania odmiennych od normy zachowań dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Współcześnie poprzez autyzm (ASD – autism spectrum disorders) określa się „autystyczne spektrum zaburzeń”. Dowiedz się, w jaki sposób przejawia się autyzm dziecięcy. Poznaj diagnozę i objawy autyzmu dziecięcego.
Dziecko z zaburzeniem rozwojowym
Źródło: 123RF
Spis treści

Badaczka Lorne Wing, po przeprowadzeniu badań w grupie dzieci w wieku 7-15 lat, zaobserwowała szereg nieprawidłowości rozwojowych i zaproponowała dla nich terminautystyczne spektrum zaburzeń”. Badaczka ujęła zaobserwowane zaburzenia rozwojowe na tzw. „kontinuum autyzmu”, gdzie odchylenia od normy identyfikowała w zakresie trzech sfer:

 • uczestniczenia w interakcjach społecznych,
 •  komunikowania się z otoczeniem
 • wyobraźni, która była bardzo ograniczona i uniemożliwiała normalną zabawę.

Niecałe 10 lat należało jednak czekać, by pojęcie „autystyczne spektrum zaburzeń”, zostało użyte do opisu autyzmu dziecięcego w profesjonalnej praktyce terapeutycznej.

Reklama

Autyzm dziecięcy - badania

Wczesne rozpoznanie autyzmu dziecięcego nie jest łatwe. Rodzice, mimo że widzą nietypowość w zachowaniu ich dziecka, zgłaszają się do specjalisty, gdy ma ono ok. 2 lata. Wiąże się to z opóźnieniem diagnozy, co przynosi wielką szkodę zarówno dziecku, jak i jego rodzinie. Z pewnością w żadnym przypadku nie należy ignorować niepokoju dotyczącego rozwoju i zachowania dziecka.

W naszym kraju autyzm dziecięcy jest zazwyczaj diagnozowany między 4. a 6. rokiem życia. Trudności związane z diagnozą tej choroby wynikają z tego, że pewne,  występujące w autyzmie dziecięcym problemy, mogą charakteryzować także i inne zaburzenia, związane na przykład z rozwojem emocjonalnym.

Aby można było w pełni zdiagnozować autyzm dziecięcy, zaburzenia muszą występować łącznie – na poziomie komunikacyjnym i społecznym, co czasami trudno dokładnie zaobserwować u małego dziecka.

Reklama

Jak rozpoznać autyzm u dziecka?

Rozpoznanie autyzmu u dziecka nie jest prostym procesem. Początkowo stan dzieci może być wyjaśniany problemami wychowawczymi (np. przebyta trauma, nadużycia ze strony rodziny, zaniedbania) lub rozwojowymi (np. związanymi z nieprawidłowym rozwojem mózgu i modalności zmysłowych), których wynikiem może być: 

 • wstydliwość i nieśmiałość
 • niechęć do nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi
 • wada słuchu
 • wada mowy
 • trudny charakter
 • opóźnienie intelektualne
 • przejawy agresji
 • nadmierny lęk
 • zaburzenia psychiczne (np. schizofrenia)

Prawidłowa diagnoza stanu dziecka wymaga jednak współpracy z wieloma specjalistami z zakresu:

 • psychologii rozwojowej
 • psychologii klinicznej
 • pedagogiki specjalnej
 • terapii zaburzeń słuchu i mowy
 • medycyny

Dzięki wsparciu specjalistów możliwe jest wykluczenie zaburzeń rozwojowych lub wychowawczych, które nie są powiązane z autyzmem i wymagają innych specjalistycznych terapii.

Rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia dziecka powinni szukać pomocy w poradniach pediatrycznych, psychologicznych lub pedagogicznych. Rozpoznanie autyzmu u dziecka odbywa się najczęściej zgodnie z wytycznymi ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych).

W tym celu specjaliści w poradniach poddają dziecko szczegółowym badaniom psychologicznym, w których muszą dokonać rozpoznania zaburzeń spektrum autyzmu w obszarach:

 • jakościowego upośledzenia umiejętności wchodzenia w interakcje społeczne,
 • jakościowego upośledzenia w porozumiewaniu się oraz wyraźnie ograniczonego repertuaru sztywnych,
 • powtarzających się wzorców zachowań, zainteresowań i aktywności.

Podczas badań psychologicznych w poradniach dokonuje się obserwacji dziecka, przeprowadza się wywiady z rodzicami na temat zachowań dziecka, przebytych chorób dziecka, mierzy się iloraz inteligencji dziecka, bada się jego umiejętności manualne, werbalne, społeczne.

 • Wywiad z rodzicami jest szczegółowy i trwa zwykle 3 godziny.
 • Obserwacja dziecka trwa zwykle 2,5 godziny.
 • Rozpoznanie autyzmu u dziecka jest procesem długotrwałym i może trwać 3 miesiące lub więcej. Czasami, gdy zachodzi taka potrzeba, do pełnej diagnozy autyzmu, dziecko kierowane jest na badania medyczne do neurologa, logopedy, okulisty lub psychiatry.

Autyzm dziecięcy – objawy

Po wielu latach badań autyzmu dziecięcego Theo Peeters, wyodrębnił 3 cechy, które wyróżniają dzieci dotknięte tym zaburzeniem.

Do objawów autyzmu dziecięcego zalicza się:

 • nieprawidłowy rozwój mowy - dzieci autystyczne nie potrafią na przykład połączyć dwóch składowych znaku (znaczącego i znaczonego) w całość. Dla nich pies, jest tym konkretnym zwierzęciem, które przykładowo chodzi po ich podwórku. Mają problem ze zrozumieniem, że określenie „pies” odnosi się do wszystkich psów, małych, dużych, różnej rasy.
 • nieprawidłowy rozwój społeczny - dziecko autystyczne nie podąża za ekspresją werbalną i niewerbalną osób, zatem nie uczestniczy też w sposób żywy i zaangażowany w interakcji społecznej. Zdaniem specjalistów, stworzenie dziecku sprzyjającego otoczenia, czasami pozwala na nawiązanie z nim bliższego kontaktu, nie sprawia to jednak, że dziecko zostanie wyleczone z zaburzeń spektrum autyzmu.
 • niechęć wobec zmian - dziecko autystyczne, które znajdzie się w zupełnie nowych warunkach lub nagle zmieni otoczenie, doświadcza silnego niepokoju. Wykonywanie czynności powtarzających się – zaciskanie zębów, uderzanie w dłonie, powtarzanie słowa, są interpretowane przez niektórych specjalistów jako symboliczny powrót do tego co znane i bezpieczne.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Trzydniówka – objawy, przyczyny. Jak pomóc dziecku?
Dziecko ma gorączkę podczas trzydniówki
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko boli głowa
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Dysgrafia u dziecka
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!