Kiedy zacząć
Seks po porodzie?

Kiedy po porodzie można zacząć uprawiać seks? To pytanie, które zadaje sobie wiele par. Odpowiedź zależy od rodzaju porodu: czy kobieta rodziła drogami natury czy przez cesarskie cięcie. Ostatecznie to sprawa indywidualna. Każda kobieta najlepiej wie, kiedy jest na to gotowa - mówi Krzysztof Michiewicz, ginekolog-położnik, ekspert Internetowej Szkoły Rodzenia Medme.pl


Ciąża, a zwłaszcza jej ostatni trymestr dla wielu par jest okresem wstrzemięźliwości seksualnej. Przyczyny są różne: złe samopoczucie kobiety, zagrożona ciąża, strach partnera czy zmniejszone libido. Wiele par po urodzeniu dziecka czeka na zbliżenie. Kiedy można zacząć uprawiać seks?

- Od sześciu do ośmiu tygodni po wyjściu ze szpitala, kobieta powinna się zgłosić na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa, który prowadził ciążę. To też dobry moment na rozmowę o powrocie do współżycia. Podczas wizyty lekarz oceni, czy nie ma medycznych przeciwwskazań - mówi Krzysztof Michiewicz, ginekolog-położnik ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Seks po porodzie naturalnym

Połóg, czyli okres w którym organizm dochodzi do siebie po ciąży i porodzie, trwa sześć tygodni. To także czas, w którym należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Co potem? Po sześciu tygodniach należy pójść do ginekologa na kontrolę. Lekarz oceni, czy krwawienie z pochwy już się skończyło, czy ewentualne rany po nacięciu czy pęknięciu krocza się zagoiły, a także czy nie ma innych medycznych przeciwwskazań.

- Jeżeli poród przebiegał bez powikłań można uprawiać seks po upływie 6-8 tygodni - mówi Krzysztof Michiewicz.

Trzeba jednak pamiętać, że seks po porodzie jest równie trudny jak pierwszy raz. Na początku może wyglądać inaczej niż przed ciążą.

Seks po cesarskim cięciu

Seks po cesarskim cięciu budzi jeszcze więcej obaw niż po porodzie naturalnym. Wszystko przez ranę na brzuchu, która dłużej się goi. Kiedy możemy bezpiecznie wrócić do zbliżeń?

- Kobiety po cięciu cesarskim same muszą ocenić, czy są gotowe do współżycia. Jeżeli odczuwają bóle związane z gojąca się raną na brzuchu to powinny poczekać jeszcze kilka tygodni - mówi Krzysztof Michiewicz, ginekolog-położnik.

Przy cesarskim cięciu najczęściej wykonuje się cięcie poprzeczne nad spojeniem łonowym. Opatrunek zdejmuje się na drugą dobę po operacji. Rana początkowo jest obrzmiała, później zaróżowiona. Ból związany z gojeniem utrzymuje się przez kilka tygodni. Towarzyszy mu często pieczenie i drętwienie skóry. Okres abstynencji seksualnej po cesarskim cięciu to minimum sześć tygodni. Wszystko zależy jednak od tempa gojenia ran. Po połogu należy zgłosić się na konsultację do ginekologa. Lekarz oceni, czy zakończyło się krwawienie z macicy, a także poprzez badanie USG sprawdzi proces gojenia rany na brzuchu i zrastania powłok brzusznych. Warto zapytać wtedy, czy można wrócić do współżycia seksualnego. Po cesarskim cięciu należy wybrać pozycje najbardziej wygodne dla kobiety, w których nie będzie urażała rany. Eksperci zalecają pozycję misjonarską albo na jeźdźca.

Przeczytaj: Seks to zdrowie. Siedem faktów medycznyc, które musisz znać

Antykoncepcja po porodzie

Powrót do współżycia seksualnego po ciąży pociąga za sobą także konieczność wyboru metody antykoncepcji. Po cesarskim cięciu przy aktywności seksualnej antykoncepcja jest wręcz obowiązkowa. Powłoki brzuszne muszą się bowiem zrosnąć przed kolejną ciążą.

Większość kobiet decyduje się na karmienie piersią przez kilka miesięcy. To oznacza, że nie mogą przyjmować wszystkich leków antykoncepcyjnych. Laktacja, wbrew panującej opinii, nie chroni przed zajściem w ciążę. Jaką metodę antykoncepcji wybrać? Można stosować antykoncepcję mechaniczną, czyli prezerwatywy. Na rynku dostępne są też tabletki antykoncepcyjne, które można przjmować już sześć tygodni po porodzie, podczas karmienia piersią. Zawierają tylko jeden hormon – progesteron. Jeśli kobieta nie karmi piersią może stosować wszystkie metody antykoncepcji.

Przeczytaj: Zalety antykoncepcji, o których jeszcze nie wiesz

Dlaczego pierwszy raz jest taki trudny?

Seks po porodzie to trudny moment zarówno dla partnera, jak i kobiety. Młoda matka jest wyczerpana po porodzie, zmęczona opieką nad dzieckiem i niewyspana przez nocne karmienie. Często ostatnią rzeczą na jaką ma ochotę jest właśnie seks. Nie należy zatem niczego przyspieszać, ani wymuszać. Partner musi się wykazać zrozumieniem i zaczekać aż partnerka będzie ponownie gotowa na seks. Często problem leży w psychice. Kobiety boją się bólu podczas zbliżenia, spowodowanego niewygojeniem rany po pęknięciu czy rozcięciu krocza. Warto zatem odczekać zalecany czas, czyli do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka, żeby rany zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu mogły się wygoić.

Brak ochoty na seks jest także konsekwencją zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Chodzi m.in. o prolaktynę, która pobudza laktację, ale zmniejsza nawilżenie pochwy. Często przy zbliżeniu konieczne jest użycie lubrykantu. Baby blues powoduje też obniżenie nastroju, a co za tym idzie zmniejsza ochotę na seks. Młode matki pochłonięte opieką nad noworodkiem nie potrafią skupić się na sobie i partnerze. Według badań przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii tylko 20 proc. par rozpoczyna współżycie seksualne miesiąc po porodzie. 10 proc. decyduje się na to dopiero po pół roku. Inne pary czekają rok, a nawet lata.

Baby blues,
a depresja poporodowa

Powrót do formy
po porodzie

Pielęgnacja ciała
po ciąży

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.