Znajdź lek

Acnatac

Spis treści

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego. Stanowi połączenie 2 substancji czynnych o odmiennych mechanizmach działania. Klindamycyna jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Wykazano, że w warunkach in vitro działa na bakterie Propionibacterium acnes, które są jednym z czynników patofizjologicznych wpływających na rozwój trądziku pospolitego. Klindamycyna działa również przeciwzapalnie na zmiany występujące w trądziku pospolitym. Tretynoina stosowana miejscowo ma działanie komedolityczne i przeciwzapalne. Powoduje zmniejszenie zwartości komórek nabłonka mieszków włosowych, w wyniku czego hamuje powstawanie mikrozaskórników. Ponadto pobudza aktywność mitotyczną i przyspiesza wymianę komórek nabłonka mieszków włosowych, ułatwiając wydalanie zaskórników. Działanie komedolityczne wiąże się z normalizacją procesów złuszczania nabłonka mieszków włosowych. Działanie przeciwzapalne tretynoiny wynika z zahamowania aktywności receptorów toll-podobnych (TLR). Leczenie jednoczesne obiema substancjami ukierunkowane jest zatem na wiele czynników patogennych: nieprawidłową keratynizację mieszków włosowych, proliferację P. acnes, stan zapalny i zwiększone wytwarzanie łoju. Wchłanianie przez skórę tretynoiny zawartej w około 4 g żelu podawanego przez 14 kolejnych dni było minimalne; stężenie tretynoiny w osoczu utrzymywało się poniżej dolnej granicy kwantyfikacji w dowolnie wybranym punkcie czasowym po aplikacji żelu lub było bliskie dolnej granicy kwantyfikacji, przy czym stwierdzone wartości wahały się w zakresie od 1,0 do 1,6 ng/ml. Stężenie klindamycyny w osoczu na ogół nie było większe niż 3,5 ng/ml. Ani jednorazowa dawka, ani długotrwałe leczenie tretynoiną podawaną miejscowo nie zmienia ogólnoustrojowego stężenia retinoidów, który utrzymuje się w zakresie endogennych stężeń występujących w organizmie w warunkach naturalnych. Klindamycyna jest przekształcana w skórze przez fosfatazy, w wyniku czego powstaje postać klindamycyny o silniejszym działaniu. Proces przekształcania klindamycyny jest zatem głównym wyznacznikiem przeciwdrobnoustrojowego działania leku w warstwach skóry po miejscowym zastosowaniu fosforanu klindamycyny.

Wskazania

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego z obecnymi zaskórnikami, grudkami i krostkami u pacjentów w wieku 12 lat lub starszych. Należy wziąć pod uwagę oficjalne wskazówki w sprawie właściwego stosowania środków przeciwbakteryjnych oraz leczenia trądziku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę, tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Odcinkowe zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub przebyte w przeszłości poantybiotykowe zapalenie jelita grubego. Rak skóry w wywiadzie chorobowym lub rodzinnym. Występujące w przeszłości: ostry wyprysk, trądzik różowaty i okołowargowe zapalenie skóry. Ciężka postać trądziku guzkowo-torbielowatego (trądzik skupiony i trądzik piorunujący).