Znajdź lek

Apo-Pentox

Spis treści

Działanie

Lek z grupy syntetycznych pochodnych metyloksantyny. Działanie pentoksyfiliny polega na zwiększeniu elastyczności krwinek czerwonych, dzięki czemu łatwiej krążą w naczyniach włosowatych o średnicy bliskiej średnicy krwinki. W wyniku hamowania syntezy tromboksanu, a także nasilenia syntezy prostacykliny, lek zmniejsza agregację płytek krwi. Nasila fibrynolizę, zmniejsza stężenie fibrynogenu. Stabilizuje błony leukocytów wielojądrowych, zmniejsza odczyn zapalny, hamując ich aktywację oraz zmniejsza ich zdolność zamykania drobnych naczyń w warunkach zmniejszonego przepływu krwi. Lek zmniejsza lepkość krwi, rozszerza naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo. Skutkiem tego działania jest poprawa przepływu krwi w naczyniach kończyn dolnych, naczyniach mózgowych i zmniejszenie zaburzeń ukrwienia siatkówki oka. Polepszenie przepływu krwi w naczyniach wiąże się ze zwiększeniem dopływu tlenu do tkanek. Pentoksyfilina wydłuża dystans chromania przestankowego, łagodzi bóle nocne w przypadkach długotrwałego niedokrwienia kończyn dolnych, przyspiesza gojenie owrzodzeń niedokrwiennych. Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko i prawie całkowicie. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w czasie 2-4 h, które utrzymuje się przez wiele godzin. Nie wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie do wielu czynnych metabolitów, których stężenie we krwi jest 5-8 razy większe niż stężenie pentoksyfiliny. W przypadku niewydolności nerek lub wątroby oraz u pacjentów w podeszłym wieku istnieje możliwość kumulacji metabolitów. T0,5 pentoksyfiliny wynosi 0,4-0,8 h, T0,5 metabolitów - 1-1,6 h. Większość podanej dawki jest wydalany z moczem w postaci metabolitów, tylko 4% jest wydalane z kałem. Lek przenika do mleka matki karmiącej.

Wskazania

Łagodzenie dolegliwości powodowanych przez długotrwałe zaburzenia krążenia tętniczego i tętniczo-żylnego kończyn o etiologii miażdżycowej i cukrzycowej (u pacjentów z miażdżycą tętnic, chromaniem przestankowym, zmianami naczyniowymi w przebiegu cukrzycy, zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń, owrzodzeniem podudzi, odmrożeniami).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na metyloksantyny: kofeinę, teofilinę, teobrominę oraz nadwrażliwość na pentoksyfilinę lub pozostałe składniki preparatu. Niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Krwawienia o znacznym nasileniu. Choroby z dużym ryzykiem krwotoków. Wylew krwi do siatkówki oka.