Znajdź lek

AtroventAtrovent to lek, który rozszerza oskrzela, a jego wskazaniem do stosowania jest przede wszystkim podtrzymanie stanów skurczowych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Rozszerza oskrzela również w czasie rozedmy płuc, jak i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Sprawdź działanie, dawkowanie i skutki uboczne preparatu. 

 

 

Spis treści

Działanie

Lek antycholinergiczny rozszerzający oskrzela. Bromek ipratropium jako antagonista acetylocholiny, neuroprzekaźnika uwalnianego z nerwu błędnego, hamuje odruchy przewodzone drogą nerwu błędnego oraz zapobiega zwiększeniu wewnątrzkomórkowego stężenia cGMP spowodowanego oddziaływaniem acetylocholiny na receptory muskarynowe w mięśniach gładkich oskrzeli. Rozszerzenie oskrzeli w następstwie inhalacji leku jest głównie wynikiem działania miejscowego, a nie efektem działania ogólnego. U pacjentów ze skurczem oskrzeli w przebiegu POChP znacząca poprawa funkcji płuc pojawia się w ciągu 15 min, a maksymalna poprawa występuje po 1-2 h, działanie utrzymuje się do 6 h. Całkowita ogólnoustrojowa biodostępność bromku ipratropiowego po inhalacji (część dawki zdeponowana w płucach i część przechodząca do przewodu pokarmowego) wynosi 7-28%.

Wskazania

Środek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na atropinę lub jej pochodne lub pozostałe składniki preparatu.