Dalacin T

Spis treści

Dalacin T - Skład

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

Dalacin T - Działanie

Antybiotyk linkozamidowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na <I>Propionibacterium acnes</I>, bakterie powodujące trądzik pospolity. Po wielokrotnym podaniu klindamycyny na skórę w stężeniu odpowiadającym 10 mg/ml klindamycyny w alkoholu izopropylowym i roztworze wodnym, obserwowano bardzo małą zawartość klindamycyny w osoczu (0-3 mg/ml) i mniej niż 0,2% dawki klindamycyny wykryto w moczu.

Reklama

Dalacin T - Wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Dalacin T - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Klindamycyna w postaci do stosowania miejscowego jest przeciwwskazana u pacjentów, u których w trakcie stosowania antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.

Dalacin T - Ostrzeżenia

Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci w wieku <12 lat. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelit w wywiadzie. U każdego pacjenta, u którego wystąpiła biegunka po zastosowaniu antybiotyku należy rozważyć ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy. Unikać kontaktu preparatu z oczami, błonami śluzowymi i zranioną skórą. Płyn i emulsja zawierają alkohol, który może wywołać zaczerwienienie lub podrażnienie oczu, błon śluzowych lub zranionej skóry. Płyn i emulsja mają gorzki smak i należy stosować je ostrożnie w okolicy ust. Płyn zawiera glikol propylenowy, emulsja zawiera p-hydroksybenzoesany oraz alkohol cetostearylowy, żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu - substancje mogące powodować reakcje alergiczne (także typu późnego) i miejscowe reakcje skórne. Ostrożnie stosować u pacjentów z ze skłonnością do alergii.

Dalacin T - Ciąża

Klindamycyna stosowana układowo w II i III trymestrze ciąży nie zwiększała częstości występowania wad wrodzonych, brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w I trymestrze ciąży - w ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Klindamycyna po doustnym lub pozajelitowym podaniu przenika do mleka matki - z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią lub przerwanie stosowania leku, uwzględniając korzyść z leczenia dla matki.

Dalacin T - Efekty uboczne

Najczęściej występuje wysuszenie skóry, przetłuszczenie skóry, podrażnienie skóry i pokrzywka. Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Częstość nieznana: zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie Gram-ujemne, ból oka, ból brzucha, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, kontaktowe zapalenie skóry.

Dalacin T - Interakcje

Działa antagonistycznie z erytromycyną - nie stosować łącznie. Wykazuje oporność krzyżową z linkomycyną. Może nasilać działanie środków zwiotczających mięśnie (np. eteru, tubokuraryny, halogenków pankuronium). Może nasilać działanie antagonistów witaminy K (m.in. warfaryna, acenokumarol) - kontrolować parametry krzepnięcia.

Dalacin T - Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież: cienką warstwę płynu, emulsji lub żelu nanosić 2 razy na dobę na miejsca chorobowo zmienione (nie wcierać).

Dalacin T - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->