Znajdź lek

Fluanxol Depot

Spis treści

Działanie

Pochodna tioksantenu o silnym działaniu przeciwpsychotycznym. Mechanizm działania związany jest z blokowaniem receptorów dopaminergicznych oraz receptorów 5-HT. Flulopentiksol wykazuje silne powinowactwo do receptorów dopaminergicznych D1 i D2, α1-adrenergicznych oraz 5-HT2, nie wykazuje powinowactwa do cholinergicznych receptorów muskarynowych. Wykazuje słabe powinowactwo do receptorów histaminowych H1, nie działa blokująco na receptory α2-adrenergiczne. Stosowany w dawkach małych i średnich do 100 mg/2 tyg. nie wykazuje działania uspokajającego, natomiast niespecyficzny, uspokajający efekt występuje przy stosowaniu większych dawek. Po podaniu domięśniowym maksymalne stężenie we krwi występuje w ciągu 3-7 dni. Wiąże się z białkami osocza w 99%. Jest metabolizowany w wątrobie; metabolity są pozbawione aktywności neuroleptycznej. Jest wydalany z kałem, w małej ilości z moczem. Stan stacjonarny jest osiągany jest po ok. 3 mies. T0,5 wynosi około 3 tyg. Farmakokinetycznie dawka 40 mg dekanonianu flupentiksolu stosowana co 2 tyg. odpowiada doustnej dawce dobowej 10 mg preparatu flupentiksolu.

Wskazania

Leczenie podtrzymujące schizofrenii i innych psychoz, zwłaszcza z takimi objawami, jak omamy, urojenia i zaburzenia myślenia, którym towarzyszy apatia, utrata energii, depresja i wycofanie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na flupentiksol lub pozostałe składniki preparatu. Zmniejszony poziom świadomości bez względu na etiologię (np. zatrucie alkoholem, barbituranami lub opiatami). Zapaść krążeniowa. Śpiączka.