Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Gelita-Spon

Spis treści

Reklama

Gelita-Spon - skład

Hemostatyczna gąbka wchłanialna wykonana z całkowicie oczyszczonej żelatyny wieprzowej.

Reklama

Gelita-Spon - działanie

Sterylny, całkowicie wchłanialny hemostat w postaci gąbki żelatynowej. Porowata struktura gąbki umożliwia pochłanianie krwi i płynów o masie przekraczającej 40-krotność masy gąbki. Dodatkowo może być stosowana jako nośnik dla leków (należy odwołać się do informacji i zaleceń dotyczących leku, który chcemy zastosować). W zależności od wykorzystywanej metody stosowania oraz miejsca zabiegu, całkowity czas absorpcji gąbki wynosi maksymalnie 4 tyg. Zastosowana na krwawiącej śluzówce nosa, odbytnicy lub pochwy wchłania się w ciągu 2-5 dni. Opatrunek jest wyjaławiany promieniowaniem gamma.

Gelita-Spon - wskazania

Hamowanie krwawienia w trakcie i po zabiegach chirurgicznych. Może być stosowany w chirurgii jamy ustnej, w stomatologii. W chirurgii otolaryngologicznej (tampon o większej gęstości) - jako podparcie i utrzymanie powięzi lub ochrzęstnej w uchu środkowym (stosowanie na sucho), na miejscu lub w kanale ucha zewnętrznego po zabiegu plastyki błony bębenkowej. Ponadto podczas zabiegów chirurgicznych okolic odbytu, operacji żylaków odbytu oraz zabiegów ginekologicznych.

Reklama

Gelita-Spon - przeciwwskazania

Alergia na produkty wieprzowe. Gąbka żelatynowa nie powinna być stosowana przy zamykaniu nacięć skóry, ponieważ może mieć wpływ na gojenie ran. W zainfekowanych ranach produkt nie powinien być stosowany bez antybiotyków.

Reklama

Gelita-Spon - ostrzeżenia

W przypadku procedur wycinania organów, laminektomii, przy zabiegach w pobliżu lub wokół otworów w kości, otoczenia kości, rdzenia kręgowego i(lub) nerwu optycznego oraz chiasma lub w zamkniętych obszarach tkanki z kością, gąbkę należy w miarę możliwości usuwać po zatrzymaniu krwawienia, ponieważ może dojść do ucisku na sąsiednie struktury, a w rezultacie do bólu i uszkodzenia nerwów. Należy unikać upakowywania produktu w jamach kostnych (pęcznienie gąbki może doprowadzić do zgniecenia i martwicy otaczającej tkanki).

Reklama

Gelita-Spon - efekty uboczne

W badaniach na zwierzętach odnotowano proces granulacji tkanki podczas zabiegów otolaryngologicznych.

Reklama

Gelita-Spon - dawkowanie

Produkt należy wyjąć ze sterylnego opakowania z zachowaniem zasad aseptyki. Gąbkę żelatynową można stosować na sucho lub po nasączeniu sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Stosowanie na sucho: gąbkę przycina się do określonego rozmiaru i lekko zagniata. Przykładać do obszaru krwawienia pod niewielkim naciskiem przez 1-2 min do zatrzymania krwawienia. Stosowanie z solą fizjologiczną: gąbkę należy nasączyć roztworem, wyjąć z niego i starannie wycisnąć (w celu usunięcia pęcherzyków powietrza), ponownie umieścić w roztworze i przechowywać w nim do momentu użycia. Jeśli po zastosowaniu produktu krwawienie zostanie opanowane, materiał należy pozostawić na miejscu, a nadmiar usunąć.

Gelita-Spon - uwagi

Produkt jednorazowego użytku.


Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!