Znajdź lek

Imovane

Spis treści

Działanie

Lek nasenny z grupy pochodnych cyklopirolonu. Działa nasennie, uspokajająco, anksjolitycznie, przeciwdrgawkowo i zmniejsza napięcie mięśniowe. Działanie zopiklonu jest związane z jego swoistym działaniem agonistycznym na ośrodkowy kompleks receptora gabaergicznego, prowadzącym do otwarcia kanału chlorkowego. Zopiklon ułatwia zasypianie i zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy, wydłuża czas snu i poprawia jakość snu oraz samopoczucie po przebudzeniu. Po podaniu doustnym zopiklon szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 1,5-2 h. Z białkami osocza wiąże się w 45%. Jest metabolizowany w wątrobie, częściowo do aktywnych metabolitów. Wydalany jest głównie z moczem (80%) oraz z kałem (około 16%). T0,5 wynosi około 5 h.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie bezsenności u dorosłych - przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (w tym trudności w zasypianiu, spłycony sen, wczesne ranne budzenie się).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na zopiklon lub pozostałe składniki preparatu. Miastenia. Niewydolność oddechowa. Ciężka postać zespołu bezdechu sennego. Ciężka niewydolność wątroby. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u pacjentów poniżej 18 lat.